Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.06.2016 15:14 Publikacja: 07.06.2016 15:14
Foto: Archiwum
Gdy 11 września 2015 r. uderzenie pioruna doprowadziło do zawalenia się żurawia budowlanego postawionego na terenie Wielkiego Meczetu w Mekce i śmierci 111 robotników, uznano to za zły omen. Żuraw należał do Saudi Binladin Group, największej saudyjskiej firmy budowlanej, koncernu należącego do rodziny bin Ladenów. Spółka ta dostawała dotychczas blisko 70 proc. rządowych kontraktów budowlanych i była regionalną potęgą. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ogłosiła jednak zwolnienie 77 tys. pracowników. Część ze zwalnianych przez nią budowlańców wywołała zamieszki w Mekce, gdyż nie mogła się doprosić niewypłacanych od miesięcy pensji. Saudi Binladin Group jest zadłużona na około 30 mld USD i w bliskowschodnich kręgach finansowych zyskała już miano „zbyt wielkiej, by upaść". Sytuacja tego koncernu może być zdaniem części analityków zapowiedzią poważniejszych kłopotów Arabii Saudyjskiej. Co prawda władze pustynnego królestwa przedstawiły w kwietniu ambitny plan „Saudi Vision 2030" mówiący o głębokich reformach gospodarczych i uniezależnianiu kraju od eksportu ropy, ale może się okazać, że nie będą one miały wystarczająco dużo czasu na jego wdrożenie. Choć ceny ropy mocno wzrosły od tegorocznych dołków, to wciąż są one zbyt niskie, by podtrzymywać saudyjski dobrobyt na takim poziomie jak dotychczas.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas