Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W piątek doszło do gwałtownego osłabienia brytyjskiej waluty, której kurs nurkował z rana nawet o 10 proc., do 1,13 za dolara. Wobec złotówki funt był najniżej od czterech lat i w piątek kosztował 4,74 zł. Maklerzy tłumaczą, że tak silne wahnięcie wynikło z niskiej płynności na rynku w chwili, gdy pojawiła się informacja o stanowisku prezydenta Francji. Zapowiedział on twarde negocjacje z Wielką Brytanią o warunkach Brexitu. Główny analityk walutowy DM BOŚ Marek Rogalski studzi emocje. – Wydaje się, że premier May będzie twardym negocjatorem, a wypowiedzi francuskiego prezydenta czy też niemieckiej kanclerz należy przypisać zbliżającej się kampanii przed wyborami w 2017 r. – stwierdza Rogalski. Zdaniem analityka taki gwałtowny ruch często jest końcem pewnego trendu. – Może być to sygnał, że minimum na funcie zostało osiągnięte – stwierdza. PAAN
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej