Wielka ucieczka z rynku obligacji

Aż o 1,7 bln USD spadła w listopadzie kapitalizacja jednego z głównych światowych indeksów obligacyjnych.

Aktualizacja: 06.02.2017 12:42 Publikacja: 02.12.2016 07:00

Wielka ucieczka z rynku obligacji

Foto: GG Parkiet

Listopad przyniósł największą od wielu lat wyprzedaż na rynku obligacji. Obligacyjny indeks Bloomberg Barclays Global Aggregate Total Return spadł w zeszłym miesiącu o 4 proc. i był to jego najgłębszy spadek, odkąd w 1990 r. zaczęto liczyć ten wskaźnik. Wartość indeksu zmniejszyła się o rekordowe 1,7 bln USD, czyli o tyle, ile wynosi nominalne PKB Brazylii. Kapitalizacja światowych rynków akcji zwiększyła się w tym czasie o 635 mld USD, czyli o sumę nieco mniejszą od nominalnego PKB Arabii Saudyjskiej.

Bliżej końca cyklu

Wyprzedaż na rynkach obligacji była w dużym stopniu reakcją na polityczną zmianę w USA – to, że ekipa Donalda Trumpa zapowiada fiskalną stymulację gospodarki na wielką skalę. Taka polityka może przynieść wyższy wzrost gospodarczy, szybszą inflację, większe zadłużenie USA i szybsze podwyżki stóp procentowych dokonywane przez Fed. Te oczekiwania przyczyniły się do tego, że rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła w listopadzie o 56 pkt baz., czyli najwięcej od 2009 r. W czwartek sięgała ona 2,38 proc. Przez pierwsze dwa tygodnie od wyborów prezydenckich w USA inwestorzy wycofali z funduszów inwestujących w amerykańskie obligacje 10,7 mld USD, najwięcej od 2013 r.

– Wielu ludzi zaczyna myśleć, że mamy do czynienia z końcem rynku byka w przypadku obligacji. W styczniu rentowność amerykańskich dziesięciolatek może wzrosnąć do 2,7 proc. – prognozuje Roger Bridges, strateg z Nikko Asset Management.

„Spodziewajcie się dalszej normalizacji rentowności obligacji w 2017 r." – piszą analitycy Societe Generale. Wskazują, że za wzrostem rentowności rządowego długu przemawia m.in. przyspieszenie światowego wzrostu gospodarczego, które ma nastąpić w nadchodzących latach, i zmniejszenie się presji deflacyjnej (m.in. w związku ze wzrostem cen ropy). Towarzyszyć temu ma wzrost chęci spółek i gospodarstw domowych do wydawania pieniędzy. Lokowanie pieniędzy w obligacjach ma tracić na atrakcyjności, zwłaszcza w porównaniu z akcjami (Analitycy Goldman Sachs piszą, że niemal wszystkie sektory na amerykańskim rynku akcji mogą skorzystać z polityki Trumpa).

Obligacyjny rynek niedźwiedzia tym razem może okazać się bolesny. „Przygotujcie się na poważnego »kaca«". W sektorze niefinansowym jest więcej długu niż kiedykolwiek. Fundusze obligacyjne powiększyły się przez ostatnią dekadę trzykrotnie, a czas zapadalności posiadanych przez nich obligacji się zwiększył" – ostrzegają analitycy Societe Generale.

Eksperci Morgan Stanley wskazują zaś, że obligacyjny rynek byka tracił siłę jeszcze nawet przed wyborami prezydenckimi w USA. Polityka administracji Trumpa oraz Fedu może jedynie przyspieszyć jego koniec.

Nie ma zielonych wysp

Wyprzedaż na światowych rynkach obligacji dotknęła również Polski. Pod względem skali była ona jednak zbliżona do innych państw regionu (poza Czechami, gdzie rentowności rządowych obligacji są ultraniskie) i części państw strefy euro. Rentowność polskich dziesięciolatek zwiększyła się w zeszłym miesiącu z 3,09 proc. do 3,68 proc., gdy np. węgierskich wzrosła w tym czasie z 2,98 do 3,38 proc., a tureckich skoczyła z 10,5 do 11,13 proc.

Indeks polskich obligacji skarbowych Treasury BondSpot Poland (TBSP) spadł w ciągu miesiąca o 1,5 proc. Kapitalizacja tego indeksu zmniejszyła się w tym czasie o 12,4 mld zł. Oprócz zmian w USA i zbliżającej się podwyżki stóp przez Fed czynnikiem, który niekorzystnie wpływał w ostatnich tygodniach na polskie obligacje, było wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego.

[email protected]

Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa
Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych
Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku