Akcje znienawidzone przez analityków mają wzięcie

W tym roku na giełdzie w Hongkongu opłacało się postawić na walory niedocenione przez ekspertów.

Publikacja: 14.03.2017 10:33

Akcje znienawidzone przez analityków mają wzięcie

Foto: Bloomberg

Akcje z najgorszymi ratingami od stycznia 2017 oku  zadziwiają, gdyż dają zarobić  inwestorom więcej niż te z rekomendacjami kupna.

To może frustrować  zarówno strategów rynkowych ja i tych inwestorów, którzy skorzystali a ich rady.  Być może eksperci nie przypuszczali, iż ożywienie gospodarcze w Chinach kontynentalnych umocni się.

Akcje z najgorszymi rekomendacjami w tym roku zyskały 11 proc., a te jednomyślnie rekomendowane do kupna są na plusie 7,2 proc

Linia lotnicza  Cathay Pacific Airways Ltd., flagowy przewoźnik Hongkongu dorobiła się 15 zaleceń sprzedaży i żadnej rekomendacji kupna, gdyż nasilająca się konkurencja na azjatyckich trasach redukuje zyski. Jednak nie przeszkodziło to inwestorom wywindować kurs tej spółki o 15 proc. wobec 8,5-proc. wzrostu referencyjnego indeksu Hang Seng. .

Podobnie było z Tsingtao Brewery, producentem piwa. Negatywnie na jego kondycję wpłynęło przyhamowanie chińskiej gospodarki w wyniku światowego kryzysu finansowego i stracił wówczas wielu klientów o niższych dochodach.

Mimo 10 rekomendacji sprzedaży i tylko jednej kupna notowania Tsingtao podskoczyły w tym roku o 24 proc. W lutym podrożały najbardziej od września 2016b roku.

W 2016 sytuacja na parkiecie w Hongkongu były odwrotna, gdyż akcje o najsłabszych zaleceniach taniały, a te z mocnymi rekomendacjami kupna drożały.

Na postrzeganie  kondycji chińskiej gospodarki w tym roku  korzystnie wpłynęły m.in. dane z przemysłu przetwórczego, co, jak zauważa Vincent Chan , analityk Credit Suisse, pomogło ubiegłorocznym maruderom nadrobić dystans.

Podkreśla on, że zwykle rekomendację „kupuj" otrzymują akcje firm korzystających ze wzrostu strukturalnego, oznaczającego, że bez względu na dynamikę gospodarki ich zyski rosną.  Natomiast, kiedy następuje zmiana cyklu jak to dzieje się w tym roku i wzrost staje się dobrem bardziej powszechnym korzystają na tym też inni gracze.

Gospodarka światowa
Chiny wciąż zmierzają w kierunku deflacji
Gospodarka światowa
UE i USA osiągnęły porozumienie w sprawie ceł. Unia będzie musiała zwiększyć inwestycje
Gospodarka światowa
Wojna handlowa, która mocno nie zaszkodzi obu jej stronom
Gospodarka światowa
Wojna cenowa rozkręca rynek elektrycznych aut
Gospodarka światowa
Czy Krajowi Kwitnącej Wiśni grozi kryzys fiskalny?
Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał