Meksyk najbardziej atrakcyjny

Kraj ten spośród rynków wschodzących jest najlepszy dla inwestorów pod względem tempa wzrostu gospodarczego, rentowności obligacji i wyceny akcji.

Publikacja: 22.03.2017 12:50

Meksyk najbardziej atrakcyjny

Foto: Bloomberg

Po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, który podczas kampanii oskarżał Meksyk o kradzież miejsc pracy, meksykańskie peso zanurkowało a rentowności obligacji skarbowych tego kraju poszły w górę. Chociaż początkowa wyprzedaż tych papierów osłabła rentowność 10-letniego długu wciąż jest o ponad 1 proc. wyższa niż przed wyborami w USA. Realny efektywny kurs peso jest blisko najniższego poziomu od 21 lat, co poprawia prognozy zysków firm eksportowych.

- Meksykańska waluta i obligacje doświadczyły nadmiernej wyprzedaży – twierdzi Akira Takei, zarządzający w tokijskiej firmy Asset Management One Co., której klienci powierzyli aktywa o wartości 440 miliardów dolarów. Zdradza, iż oczekiwania ekonomistów na spadek notowań dolara skłoniły go do trzymania w portfelu więcej peso i papierów dłużnych Meksyku niż wynikało to ze wskaźników referencyjnych.

Od lutego analitycy o 5 proc. podnieśli prognozy notowań peso do 20,50 za jednego dolara amerykańskiego.

Za najmniej atrakcyjny rynek wschodzący uchodzą Indie z powodu relatywnie zbyt wysokich wycen akcji, obligacji i waluty. W ubiegłym tygodniu tamtejszy wskaźnik giełdowy NSE Nifty 50 osiągnął rekordowy poziom, zaś Sensex był najlepszy od dwóch lat. Spowodował to optymizm inwestorów po zwycięstwie wyborczym partii premiera Narendry Modiego w największym stanie. Gracze giełdowi liczą na przyspieszenie reform, włącznie z wprowadzeniem VAT od sprzedaży towarów i usług.

- Nowy podatek to wspaniała rzecz w średnim terminie, ale później, po jego wprowadzeniu, może dojść do pewnych zakłóceń w sprzedaży – ostrzega Vaminder Singh, ekonomista NatWest Markets w Singapurze.

Gospodarka światowa
Chiny wciąż zmierzają w kierunku deflacji
Gospodarka światowa
UE i USA osiągnęły porozumienie w sprawie ceł. Unia będzie musiała zwiększyć inwestycje
Gospodarka światowa
Wojna handlowa, która mocno nie zaszkodzi obu jej stronom
Gospodarka światowa
Wojna cenowa rozkręca rynek elektrycznych aut
Gospodarka światowa
Czy Krajowi Kwitnącej Wiśni grozi kryzys fiskalny?
Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał