Z rządowego raportu „O krajowym systemie ochrony praw konsumentów" wynika, że ogólna liczba skarg złożonych w centrali i oddziałach terenowych od 2010 r. wzrosła prawie dwukrotnie. W 2010 r. było ich 357 tys., a w 2016 r. już 695 tys.

Największy wzrost takich zażaleń odnotowano w sferze świadczenia płatnych usług medycznych. W pięcioletnim okresie liczba skarg na złą jakość tych usług zwiększyła się 3,3 razy – informuje raport przesłany do urzędu prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Eksperci tak duży wzrost skarg na płatną ochronę zdrowia tłumaczą dynamicznym rozwojem tego rynku, a nie pogorszeniem pracy prywatnych lekarzy. W minionym roku Rosjanie wydali na leczenie (usługi prywatnych klinik, lekarstwa itp.) 3,2 bln rubli, a pięć lat wcześniej 2 bln rubli. – Sytuacja się zatem nie pogorszyła. Po prostu wzrósł rynek, a wraz z nim liczba uchybień i skarg. Poza tym zmienił się stosunek ludzi do uchybień. Wraz ze wzrostem cen za usługi konsumenci aktywniej i śmielej bronią swoich praw – powiedział Aleksandr Sawierski, szef ligi ochrony pacjentów, w rozmowie w redakcji „Izwiestii". Wzrost liczby uchybień w sferze usług medycznych odnotowano także w raporcie nadzoru federalnej ochrony zdrowia. W minionym roku sprawdził on 7,4 tys. placówek i w 44,7 proc. stwierdził uchybienia.

Raport urzędu ochrony konsumentów stwierdza także, że w latach 2010–2016 podwoiła się liczba skarg dotyczących jakości usług w systemie oświatowym, łączności, zbiorowym żywieniu i budownictwie mieszkaniowym. Najmniejszy wzrost skarg (o 1,3 –1,5 raza) odnotowano w branży turystycznej i w sferze usług finansowych. Izwiestia