Podczas gdy w minionym roku ludność aktywnie oszczędzała, nawet na zaspokajaniu codziennych potrzeb, to w pierwszej połowie tego roku udział tak postępujących obywateli zmniejszył się o jedną czwartą.
Takie wnioski płyną z raportu „Eurobarometr w Rosji" przygotowanego przez Centrum Badań Socjologicznych. Jego analitycy dowodzą, że Rosjanie zaczęli rzadziej odkładać pieniądze na bankowych depozytach i jeszcze rzadziej kupują papiery wartościowe. Zdaniem ekspertów może to pomóc gospodarce.
O ile w 2015 r. oszczędności miało 48 proc. Rosjan, o tyle na koniec czerwca bieżącego roku jedynie 35 proc. – wynika z danych Banku Rosji. Przy czym wartość depozytów od początku roku wzrosła o 36,4 mld rubli (2,2 mld zł), do 18,907 bln rubli. Może to świadczyć o koncentracji oszczędności w tych grupach ludności, które i tak mają ich dość dużo. Jeśli w minionym roku Rosjanie częściej odmawiali sobie pójścia do kawiarni, restauracji, do kina, teatru czy muzeum, to w tym roku nieco rzadziej unikają wydatków na urozmaicenie sobie wolnego czasu.
Wąskie horyzonty planowania powodują, że ludność – nie przejmując się dalszą przyszłością – o 35 proc. częściej wydaje posiadane oszczędności. A liczba Rosjan dysponujących oszczędnościami od 2015 r. spadła o jedną czwartą.