W ciągu roku finansowego zakończonego 31 marca przybyszów było o 246 tys. więcej niż opuszczających Wyspy. O 81 tys. mniej niż rok wcześniej i najmniej od marca 2014 r. - poinformował w czwartek Urząd Krajowej Statystyki (ONS).
Najbardziej na tę zmianę wpłynęło opuszczanie Wielkiej Brytanii przez obywateli z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Było to najbardziej widoczne wśród obywateli ośmiu krajów z Europy środkowej i wschodniej przyjętych do Unii w 2014 r., w tym Polski, Węgier i Czech.
Liczby te wskazują, że „wynik unijnego referendum może mieć wpływ na decyzje o przyjeżdżaniu do Wielkiej Brytanii lub opuszczaniu jej, zwłaszcza wśród obywateli państw członkowskich Unii" – powiedziała Nicola White, szefowa działy międzynarodowej migracji ONS. – Za wcześnie jednak wyrokować, czy wskazuje to na długotrwałą tendencję – dodała.
Branże takie jak szpitalnictwo i budownictwo, w dużej mierze uzależnione od pracowników z Unii, już teraz ostrzegają o rosnących brakach wykwalifikowanych pracowników.