Strefa euro: Merkel chce Weidmanna na czele EBC

Niemiecka kanclerz Angela Merkel chce, by Jens Weidmann, prezes Bundesbanku, został wybrany w 2018 r. na nowego prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Miałby on stać się w 2019 r. następcą obecnego szefa EBC Mario Draghiego.

Publikacja: 13.09.2017 06:00

Jens Weidmann, prezes Bundesbanku.

Jens Weidmann, prezes Bundesbanku.

Foto: Archiwum

Niemiecki rząd liczy na to, że kupi dla tej kandydatury poparcie Hiszpanów, wspierając wybór Luisa de Guindosa, hiszpańskiego ministra finansów, na wiceprezesa EBC, który dbałby tam o interesy krajów z południa strefy euro – donosi hiszpański dziennik „El Mundo".

Jens Weidmann kieruje Bundesbankiem od 2011 r. Wcześniej m.in. pracował dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz był doradcą Angeli Merkel. Kierując Bundesbankiem i wchodząc w skład Rady Prezesów EBC, dał się poznać przede wszystkim jako „arcyjastrząb". Głośno kontestował prowadzone przez EBC niekonwencjonalne działania mające wspomóc pogrążone w kryzysie kraje Eurolandu. Krytykował m.in. zakupy obligacji państw z południa strefy euro. Z przecieków wynikało, że groził rezygnacją po tym, jak latem 2012 r. Draghi ogłosił, że „zrobi wszystko, co konieczne", by ratować Euroland. Amerykański ekonomiczny noblista Paul Krugmann pisał wówczas, że przyjęcie przez EBC poglądów Weidmanna doprowadziłoby do rozpadu strefy euro. Kandydatura prezesa Bundesbanku na stanowisko szefa EBC może więc budzić duże opory. Władze w Berlinie liczą jednak na to, że zyska ona poparcie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, stawiającego na sojusz z Merkel i zacieśnienie współpracy w ramach strefy euro. Obietnica uczynienia de Guindosa wiceprezesem EBC byłaby zaś próbą osłodzenia kandydatury Weidmanna krajom takim jak Hiszpania.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?