Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.10.2017 16:18 Publikacja: 28.10.2017 16:18
Foto: AFP
Europejski Bank Centralny zrobił to, czego oczekiwano, więc teoretycznie ogłoszenie decyzji nie powinno było wywołać silnej reakcji, przynajmniej na europejskich parkietach. A jednak była ona wyraźnie widoczna. Choć trudno mówić o euforii, to jednak sięgające 1,4–1,5 proc. zwyżki indeksów we Frankfurcie i w Paryżu jednoznacznie świadczą o nastrojach inwestorów, tym bardziej że w przypadku DAX przyniosły kolejny historyczny rekord, a CAC40 znalazł się na poziomie najwyższym od stycznia 2008 r. Można podejrzewać, że radość wynikała głównie z osłabienia wspólnej waluty, ale nie należy też zapominać o bardzo dobrych wieściach o kondycji i perspektywach gospodarki strefy euro. W tym kontekście działania EBC nie powinny w najmniejszym stopniu ograniczać optymizmu ani tym bardziej budzić obaw. Polityka pieniężna jest nadal skrajnie łagodna, a podwyżka stóp procentowych to kwestia bardzo odległej przyszłości. Przybliżyć ją mogłoby jedynie pojawienie się większej presji inflacyjnej, ale na martwienie się tym także jest jeszcze dużo czasu. O ile więc dobre nastroje na głównych parkietach europejskich nie powinny dziwić, o tyle trudniej znaleźć dla nich uzasadnienie w przypadku giełd w Mediolanie czy Madrycie, gdzie indeksy poszły w górę po 1,6–1,9 proc. Chyba że przyjmiemy, iż inwestorzy liczą na to, że dobra koniunktura w Niemczech przeniesie się choć w części na gospodarki radzące sobie dotąd słabiej i zmniejszy to obawy związane z ograniczeniem skali skupu aktywów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warren Buffett zrobił, co mógł, aby przygotować swojego następcę w Berkshire Hathaway. Powierzył przyszłemu CEO Gregowi Abelowi zarządzanie większością firm, mianował go wiceprezesem, współpracował z nim przy ostatnich inwestycjach w Japonii.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Klaus Schwab jest oskarżany o manipulowanie globalnymi raportami o konkurencyjności, wykorzystanie funduszów organizacji na prywatne luksusy i tworzenie toksycznego środowiska pracy.
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas