Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.05.2019 13:59 Publikacja: 14.05.2019 13:59
Chiński prezydent Xi Jinping zapewniał podczas ostatniego Forum Inicjatywy Pasa i Drogi, że Chinom zależy przede wszystkim na jakości projektów realizowanych w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Uspokajał też, że jego kraj nie dąży do wykorzystywania trudnej sytuacji zadłużeniowej innych państw.
Foto: AFP
Wielu ekspertów snuło w ostatnich latach świetlaną wizję chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku (inicjatywy Pasa i Drogi). W wizji tej chiński kapitał miał doprowadzić w sporej części świata do wielkiego skoku cywilizacyjnego. Także u nas Chińczycy mieli budować szybkie koleje, autostrady oraz wszelką potrzebną infrastrukturę. Z wizjami, które są zbyt piękne, często bywa jednak tak, że są trudne do zrealizowania. Całkowity koszt budowy Nowego Jedwabnego Szlaku szacowany jest na około 8 bln USD. To oczywiście koszt rozłożony na kilka dekad i nie jest precyzyjny. Oparto go na wyliczeniach Azjatyckiego Banku Rozwoju (ADB) mówiących, że w krajach Azji potrzeba inwestycji infrastrukturalnych wartych łącznie około 8 bln USD. Nikt nigdy nie mówił, że Chiny w całości pokryją całą tą kwotę. Od 2013 r. inwestycje realizowane w ramach inicjatywy Pasa i Drogi sięgnęły około 600 mld USD. W zeszłym roku chińskie inwestycje niefinansowe w 56 krajach biorących udział w tym projekcie sięgnęły 15,7 mld USD i były o 8,9 proc. większe niż rok wcześniej. Czy to jednak dużo? Chińskie inwestycje w krajach leżących na Nowym Jedwabnym Szlaku stanowiły wówczas zaledwie 13 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji niefinansowych ChRL. Azjatycki Bank Rozwoju, czyli międzynarodowy pożyczkodawca wzorowany na Banku Światowym, udzielił w zeszłym roku 36 mld USD kredytów na produkty rozwojowe. Sama Japonia przeznaczyła w 2018 r. na pomoc rozwojową dla innych krajów 12,9 mld USD. Chińskie nakłady na rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku są więc jak dotąd rozczarowujące. Nic dziwnego więc, że prezydent ChRL Xi Jinping mówił na niedawnym Forum Inicjatywy Pasa i Drogi w Pekinie, że wszyscy powinni skupiać się nie tyle na skali projektów, ile na ich jakości.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas