JP Morgan: czas na europejskie akcje

Amerykański bank inwestycyjny uważa, że teraz może być odpowiedni moment na zakup akcji z Europy. Stanowisko JP Morgana jest odważne, biorąc pod uwagę zawirowania w gospodarce Starego Kontynentu.

Publikacja: 02.10.2019 12:36

JP Morgan: czas na europejskie akcje

Foto: AFP

Zbliżający się brexit, niepewność polityczna we Włoszech i prawdopodobna recesja w niemieckiej gospodarce to tylko niektóre czynniki, które mogą wpływać na wahania na europejskich parkietach. Mimo to w notatce przesłanej klientom JP Morgana bank argumentuje, że po dwóch latach odpływu kapitału z Europy wyceny są na atrakcyjnym poziomie. Ponadto dzięki wsparciu Europejskiego Banku Centralnego, a także rosnącym oczekiwaniom w zakresie bodźców fiskalnych, notowania europejskich spółek mogą wzrosnąć.

JP Morgan przeprowadził analizę, z której wynika, że europejskie akcje w przeliczeniu na USD przez ostatnie 18 miesięcy staniały o ponad 20 proc. – Uważamy, że akcje spółek ze strefy euro mają możliwość odbicia – twierdzi Mislav Matejka, szef działu ds. strategii globalnej i europejskiej w JP Morgan.

Matejka przyznaje, że otoczenie makroekonomiczne w Europie nie sprzyja, jednak z drugiej strony sytuacja może sprowokować regulatorów do wprowadzenia bodźców fiskalnych, które mogą wpłynąć na wzrost notowań spółek.

Do największych wyzwań, z jakimi będzie musiała się zmierzyć gospodarka strefy euro, należy sytuacja nad Renem. Wskaźnik PMI, który wskazuje na perspektywy gospodarki na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw, w Niemczech spadł we wrześniu do 49,1 pkt, z 51,7 pkt w sierpniu. Tym samym po raz pierwszy od kwietnia 2013 r. znalazł się poniżej granicy 50 pkt, co oznacza, że gospodarka kurczy się w ujęciu miesiąc do miesiąca.

– To, że dojdzie do silnego wsparcia fiskalnego, jest mało prawdopodobne w najbliższym czasie, jednak uważamy, że rynki akcji mogą zacząć wyceniać taki scenariusz – twierdzi JP Morgan.

Hamulcem dla europejskich akcji jest również brexit, jednak jak twierdzą specjaliści z JP Morgana, prawdopodobieństwo brexitu bez umowy jest obecnie znacznie mniejsze niż kilka miesięcy temu. Oczekuje się, że premier Boris Johnson będzie zmuszony poprosić o przedłużenie terminu, który mija 31 października.

Mimo wszystkich zagrożeń Matejka i jego zespół pokładają nadzieje w europejskich akcjach. W dużej mierze ma to związek ze środkami stymulacyjnymi podjętymi przez EBC, który w zeszłym miesiącu obniżył stopy procentowe o 0,1 pkt proc. i zapowiedział skup obligacji o wartości 20 mld euro miesięcznie.

Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec