Apple dostaje rekordową grzywnę 1,1 mld euro

Mimo trwającej epidemii koronawirusa, francuski regulator antymonopolowy nie traci czasu i nakłada na producenta iPhone'ów rekordową karę w wysokości 1,1 mld euro. Notowania Apple'a w handlu przedsesyjnym spadały nawet o 14 proc.

Publikacja: 17.03.2020 05:00

Apple dostaje rekordową grzywnę 1,1 mld euro

Foto: AFP

Francuski urząd ds. konkurencji stwierdził, że amerykański gigant z Doliny Krzemowej stosował praktyki antykonkurencyjne. Według organu Apple spiskował z dwoma hurtownikami – Tech Data i Ingram Micro, którzy zgodzili się na zmowę cenową. Duet również został ukarany grzywnami w wysokości odpowiednio 76,1 i 63 mln euro.

– Apple i jego dwaj hurtownicy zgodzili się nie konkurować ze sobą, a także zmusili dystrybutorów, by także ze sobą nie konkurowali cenowo, sterylizując rynek produktów Apple'a – powiedziała Isabelle de Silva, szefowa francuskiej agencji.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Wymiana ciosów między Izraelem a Iranem niepokoi rynki finansowe
Gospodarka światowa
Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie. Nocna wymiana ciosów między Iranem i Izraelem
Gospodarka światowa
Odwet. Iran wystrzelił rakiety w kierunku Izraela. Żelazna Kopuła nie uchroniła Tel Awiwu
Gospodarka światowa
Zielona transformacja będzie winna blackoutów?
Gospodarka światowa
Izrael uderzył na Iran. Rosja potępia „atak na suwerenne państwo"
Gospodarka światowa
Szef MSZ Iranu pisze do ONZ ws. ataku Izraela: To oznacza wojnę