Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
WIG20 przebił w piątek poziom 1,9 tys. pkt i znalazł się najwyżej od lutego. Wzrósł o ponad 3 proc. do prawie 1,95 tys. pkt.
Od dołka z marca zyskał już niemal 55 proc., ale wciąż mu brakuje 7 proc., by wrócić na poziom z końcówki 2019 r. W ostatnich tygodniach wyraźnie korzystał on z fali globalnego optymizmu, która zalewała giełdy m.in. w związku z nadziejami na skuteczne szczepionki przeciwko Covid-19. Większość europejskich indeksów giełdowych lekko więc rosła w piątek po południu. Amerykański indeks S&P 500 zaczął zaś sesję od zwyżki o 0,3 proc. Dzień wcześniej ustanowił on nowy rekord – podobnie jak Nasdaq oraz globalny indeks MSCI All Country World.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej