Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.01.2021 13:27 Publikacja: 23.01.2021 13:27
Armin Laschet został już następcą Angeli Merkel na stanowisku przewodniczącego partii CDU. Dąży on do zostania również nowym kanclerzem Niemiec po jesiennych wyborach parlamentarnych.
Foto: Bloomberg
Gdy w 2005 r. Angela Merkel zostawała kanclerzem Niemiec, chyba nikt nie spodziewał się, że na tym stanowisku spędzi ponad 15 lat. W trakcie jej rządów świat mocno się zmienił, Niemcy zdołały przetrwać serię kryzysów i umocniły swoją pozycję głównego rozgrywającego w europejskiej polityce oraz w gospodarce. Na jesieni tego roku Merkel ma zakończyć swoje rządy – tak przynajmniej zapowiedziała. Władzę w swojej partii CDU już przekazała następcy. Został na niego wybrany, w partyjnym głosowaniu, Armin Laschet, premier Nadrenii Północnej-Westfalii. Wygrał on rywalizację z Friedrichem Merzem, milionerem mającym duże doświadczenie w branży finansowej. Na razie media często przedstawiają Lascheta jako „pewniaka" na stanowisko nowego kanclerza. Ten polityk ma reprezentować linię Merkel i kontynuować jej strategię. To, czy zostanie on kanclerzem, nie jest jednak zagwarantowane. Zdecydują o tym wybory parlamentarne zaplanowane na 26 września. Wcześniej jednak Laschet musi wygrać rywalizację z premierem Bawarii Markusem Söderem, przewodniczącym sojuszniczej partii CSU. O zwycięstwie w tym wyścigu politycznym rozstrzygnie seria wyborów lokalnych w połowie marca. Jeśli CDU słabo w nich wypadnie, wzrosną szanse Södera. Pojedynek tych dwóch polityków będzie miał również wymiar geopolityczny. Laschet jest bowiem znany z dużej sympatii do Chin oraz Rosji, a Söder sceptycznie patrzył na pogłębianie integracji europejskiej i był zwolennikiem wyrzucenia Grecji ze strefy euro.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas