Może to być największa oferta publiczna operatora giełdowego od 2014 r., czyli od wartego 1,2 mld dolarów debiutu Euronext. Do IPO Saudi Tadawul Group Holding dojdzie najprawdopodobniej w grudniu.

Operator giełdy saudyjskiej myślał o przeprowadzeniu własnego IPO od 2016 r. Wynajął wówczas bank HSBC jako doradcę. Wstrzymał się jednak z tymi planami, gdyż skupił się na zwiększaniu dostępu do rynku saudyjskiego dla inwestorów zagranicznych. Elementem tego procesu, było wielkie IPO koncernu naftowego Aramco w 2019 r.

- Powrót do planów oferty sprawi, że inwestorzy z giełdy Tadawul będą nadal podekscytowani. Polityka rządu mocno wspiera prywatny biznes a w ciągu najbliższych trzech lat jest zaplanowanych 60 ofert na giełdzie saudyjskiej – twierdzi Junaid Farooq, zarządzający w dubajskiej firmie Frontier Investment Management Partners.

Tadawul All Share, główny indeks giełdy saudyjskiej, zyskał od początku roku 32 proc. Średnie dzienne obroty wynosiły na tej giełdzie przez ostatnie 12 miesięcy 2,5 mld dolarów.