Polityk dodał, że jeśli deficyt uda się sfinansować na rynkach międzynarodowych, to krajowy rynek praktycznie tego nie odczuje.

Wicepremier po raz kolejny skrytykował wypłatę dywidendy z zysku PKO BP. Dodał, że zysku PKO BP. Według ministra gospodarki, lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie blisko 3 miliardów złotych w banku, dzięki którym ta instytucja będzie mogła udzielić więcej kredytów. To z kolei oznacza więcej podatków i wyższe przychody do budżetu - zaznaczył gość Polskiego Radia. Jego zdaniem, w tym przypadku rząd powinien rozważyć korzyści krótko- i długoterminowe.

Waldemar Pawlak przypomniał, że decyzja w kwestii dywidendy jeszcze nie zapadła i zależy od rady nadzorczej największego polskiego banku.

Rząd chce zwiększyć deficyt do poziomu 27 miliardów złotych, czyli o 9 miliardów więcej, niż pierwotnie przewidywała ustawa budżetowa. Mniejsze o 37 miliardów dochody zostaną zbilansowane dodatkowymi wpływami z dywidend od spółek skarbu państwa na kwotę 5,3 miliarda i oszczędnościami - poczynionymi od początku roku na kwotę 19,7 miliarda złotych oraz dodatkowymi 3 miliardami obecnie.