W razie niespełnienia przez inwestora obietnic złożonych związkom zawodowym w pakiecie socjalnym pracownicy będą mogli dochodzić ich realizacji przed sądem pracy. Nawet jeśli inwestor nie był wtedy jeszcze pracodawcą. Taką zmianę przewiduje nowela ustawy o związkach zawodowych, jaką resort pracy skierował właśnie do uzgodnień międzyresortowych.
Chodzi o tzw. pakiety gwarancji pracowniczych zawierane z potencjalnym kupcem firmy, najczęściej przy prywatyzacji. Obejmują ochronę pracowników przed zwolnieniem i zmniejszeniem wynagrodzeń.
[srodtytul]Związkowcy: dobry kierunek[/srodtytul]
Związki twierdzą, że niewywiązywanie się z obietnic przez inwestorów to stały kłopot. Równocześnie jednak, pytani przez „Parkiet”, nie byli w stanie wskazać konkretnych firm, które z pakietami socjalnymi miały kłopoty.
W ostatnich tygodniach o renegocjację pakietu z powodu kryzysu wystąpił m.in. zarząd ISD Huty Częstochowa. Strony doszły do porozumienia m.in. w sprawie wypłaty tzw. karty hutnika raz w roku, a nie co miesiąc, co chwilowo odciąży pracodawcę. Jedną z najgłośniejszych spraw tego typu były protesty pracowników Telekomunikacji Polskiej w 2004 r. Zarząd TP twierdził, że to nie on podpisał pakiet, a konsorcjum prywatyzacyjne.