Powiedział on, że chciałby, aby polskie spółki nie czekały na przymus ustawowy, tylko same podejmowały decyzje o wprowadzaniu energii do publicznego obrotu.
Obecnie na Towarową Giełdę Energii trafia około 2 proc. całego jej wolumenu. Bury podkreślił, że obecnie ceny są ustalane przeważnie w umowach dwustronnych, a tym samym w sposób mniej przejrzysty niż w ramach trybu publicznego.– Czekamy na opinię Ministerstwa Gospodarki w sprawie zmiany strategii prywatyzacji dla spółki energetycznej Tauron Polska Energia – powiedział wiceminister Bury.
MSP chce, aby strategia dopuszczała sprzedaż akcji tej firmy inwestorowi branżowemu. Obecnie dokument zakłada, że najpierw musi się odbyć IPO Tauronu na GPW. – To na wypadek, gdyby warunki na rynkach finansowych nie były dobre. Chcemy mieć wtedy możliwość sprzedaży akcji inwestorowi branżowemu – powiedział wiceminister.
– Do końca 2009 r. sprzedamy inwestorom branżowym pakiety akcji takich spółek, jak Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Legnica, Elektrociepłownie Zabrze i Bytom oraz w Nadwiślańskiej Spółce Energetycznej i Zakładzie Produkcyjno-Remontowym Energetyki Jedlicze – zapowiedział Bury. Do rokowań w sprawie sprzedaży akcji gdańskiej spółki Energa inwestorzy zostaną zaproszeni do końca pierwszej połowy 2010 r.– Jestem zdeterminowany, aby dokonać prywatyzacji CF Cefarm Warszawa w pierwszej połowie 2010 roku – powiedział również Jan Bury.