Zysk NBP był zerowy, ponieważ wypracowana przez bank nadwyżka została przeznaczona na rezerwę na ryzyko kursowe. Wykorzystano na to ponad 2,1 mld zł.

Sokal przedstawił posłom sprawozdanie z działalności NBP w 2008 r. Powiedział, że sytuacja finansowa banku w stosunku do roku 2007 r. uległa poprawie. Wówczas bank centralny miał ponad 12 mld zł straty. Była ona spowodowana dużym umocnieniem naszej waluty. Aprecjacja powoduje zmniejszenie złotowej wartości rezerw dewizowych w bilansie NBP i prowadzi do księgowego obniżenia jego wyniku.

Zasadę przekazywania nadwyżki NBP na rezerwę na ryzyko kursowe wprowadziła Rada Polityki Pieniężnej w grudniu 2006 r. – tuż przed końcem kadencji poprzedniego szefa banku Leszka Balcerowicza.

Zdaniem Zbigniewa Chlebowskiego (PO), przewodniczącego komisji, rezerwa budzi wątpliwości. – Uważam, że uchwała Rady Polityki Pieniężnej nie może być podstawą tworzenia takiej rezerwy. Sytuacja jest dosyć ważna w kontekście sytuacji budżetu państwa” – powiedział. Przypomniał, że w poprzednich latach NBP regularnie zasilał budżet kwotami rzędu nawet kilku miliardów złotych.

Mniejsze od spodziewanych dochody budżetu są powodem nowelizacji ustawy budżetowej. Wczoraj posłowie przyjęli harmonogram prac nad rządowym projektem. Wynika z niego, że nowelizacja będzie uchwalona w przyszłą sobotę.