Wzrostu podatków spodziewa się 56 proc. ankietowanych.Zdaniem 32 proc. uczestników sondaży należy liczyć się ze wzrostem podatku dochodowego. 24 proc. wskazuje na VAT – podatek od dochodów i usług.

Poparcie dla podniesienia danin na rzecz państwa jest niewielkie. 3 proc. badanych uważa, że rząd powinien podnieść podatki od dochodów indywidualnych, a 6 proc. wskazuje na podatek VAT.Równocześnie 74 proc. badanych uważa, że źródłem zmniejszenia deficytu powinno być ograniczanie wydatków państwa. Ekonomiści zwracają uwagę, że większość wydatków budżetu w naszym kraju to tzw. wydatki sztywne, np. związane z transferami społecznymi, których ograniczenie jest trudne.

Sposobem na zmniejszenie potrzeb pożyczkowych państwa jest prywatyzacja. 13 proc. ankietowanych jest za sprzedażą państwowych firm, 7 proc. – za sprzedażą banków.

66 proc. badanych Polaków uważa, że rząd nie wie, jak poradzić sobie z brakiem pieniędzy w budżecie państwa. Przeciwnego zdania jest 28 proc. respondentów. Analitycy OBOP zauważają, że zaufanie do rządu w kwestii zarządzania finansami lekko rośnie wraz z wykształceniem i postrzeganiem własnej sytuacji materialnej.

Niewielu respondentów (7 proc.) ma nadzieję na rozwiązanie problemów budżetowych w ciągu najbliższych dwóch lat. 28 proc. ankietowanych daje rządowi na to pięć lat, a ponad połowa (54 proc.) sądzi, że nastąpi to później.