Jak inne kraje walczą z kryzysem

Wicepremier Waldemar Pawlak już kilkakrotnie podważał skuteczność walki z kryzysem głównie przez szukanie oszczędności.

Publikacja: 13.07.2009 08:02

Być może dlatego zlecił ekspertom z kierowanego przez siebie resortu gospodarki sprawdzenie, jakie działania podejmują inne rządy. Z zestawienia wynika jednak, że większość idzie w kierunku oszczędności.

Na podstawie doświadczeń wielu państw, nie tylko europejskich, MG rekomenduje polskiemu rządowi, by rozważył utworzenie zabezpieczeń gospodarki przed nadmiernym odpływem kapitału. Mogłyby polegać na wprowadzeniu zachęt do reinwestowania zysków w Polsce, na przykład w formie abolicji podatkowej. Zaleca też stworzenie prorozwojowego planu inwestycji rządowych, skorelowanego z planami inwestycyjnymi samorządów, w obszarze infrastruktury i transportu.

Obecny plan wspierania małych i średnich przedsiębiorstw mógłby, zdaniem MG, zostać uzupełniony o zmniejszenie obciążeń fiskalnych, na przykład zniesienie opodatkowania nowych inwestycji do określonej kwoty. Zwolnienie z CIT dla nowych małych i średnich firm wprowadziła Irlandia. Zwiększa też odpisy podatkowe na wydatki firm związane z badaniami i rozwojem.

Z kolei reformę i moratorium podatkowe, obejmujące m.in. składki celne, wprowadziła Argentyna. Likwiduje m.in. część progów podatkowych. Austria chce zwiększyć kwotę wolną od podatku z 10 do 11 tys. euro oraz obniżyć stawki podatkowe.

Jak pobudzić akcję kredytową dla firm zaczynających działalność i planujących inwestycje? Działania w tym kierunku w formie przekazywania bankom środków podjęły Litwa i Rosja, a przez rozwój systemów gwarancji i poręczeń Bułgaria i Rosja. Środki dla firm mogą też pochodzić z Unii Europejskiej, dlatego trzeba dokonać przeglądu ich wydatkowania, tak by w czasie kryzysu maksymalnie uprościć procedury i likwidować inne bariery.

Jest też pomysł na ratowanie budżetu i inwestycji. Rząd powinien powołać państwowy fundusz majątkowy w celu stabilizacji budżetu. Co to dokładnie oznacza – w rekomendacji nie wskazano. Fundusze powoływane w innych państwach finansują np. inwestycje w infrastrukturę i energetyczne.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?