Decyzja wiąże się wymogiem Komisji Europejskiej, która ma notyfikować taki program.
W lipcu 2007 r. poprzedni rząd zaakceptował strategię wsparcia produkcji i stosowania biopaliw w Polsce. Program zakłada m.in. ulgę w podatku akcyzowym oraz dodatkową ulgę w podatku dochodowym dla producentów biopaliw. Bez notyfikacji Brukseli ulgi te nie mogły wejść w życie.
– Po ogłoszeniu decyzji rządu należy się spodziewać, że notyfikacja ustawy o podatku akcyzowym będzie wreszcie po dwóch latach zakończona – komentuje Tomasz Pańczyszyn, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw. Co czeka krajowych producentów po kwietniu 2011 r.? Rządowy komunikat głosi, że „okres obowiązywania programu będzie można przedłużyć jedynie w sytuacji, gdy informacje strony polskiej wskazywałyby, że pomoc publiczna nie wystąpiła lub że udzielana jest zgodnie z przepisami Unii Europejskiej”.
– Jesteśmy zobowiązani stworzyć nowy program wsparcia producentów do grudnia 2010 r., bazujący na nowej dyrektywie dotyczącej promocji energii ze źródeł odnawialnych – mówi Pańczyszyn.
Elementem generującym rozwój rynku biopaliw jest jednak tzw. narodowy cel wskaźnikowy, opisujący minimalny udział biokomponentów w produkowanych paliwach. Do roku 2020 odsetek ten sięgnąć ma 10 procent. W 2008 roku wskaźnik wynosił 3,7 procent. Szacunki za I kwartał 2009 roku wskazują, że udział sięgał 3,94 procent, przy celu wskaźnikowym 4,6 procent na koniec roku.