Polskiej żywności daleko do doskonałości

Pogorszyła się jakość mleka, mięsa oraz miodu. Lepiej niż w ubiegłym roku wypadły badania ryb — informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Publikacja: 03.12.2009 12:06

W sumie inspektorzy wydali 44 decyzje dotyczące wycofania artykułów ze sklepów

W sumie inspektorzy wydali 44 decyzje dotyczące wycofania artykułów ze sklepów

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

— Niestety, nie jest najlepiej z jakością produktów spożywczych — powiedziała podczas konferencji prasowej Małgorzata Kozak, wiceprezes UOKiK. Na zlecenie tego urzędu Inspekcja Handlowa skontrolowała w ciągu trzech kwartałów 2009 r. żywność w polskich sklepach i hurtowniach.

W porównaniu z poprzednim badaniem niemal dwukrotnie zwiększył się odsetek nieprawidłowości w przypadku mięsa i jego przetworów. Wyniósł 17,7 proc. Najczęstsze to: niewłaściwa konsystencja, niska zawartość białka i skrobi. Np. przebadano parówki cielęce, które nie zawierały cielęciny, a jedynie aromat tego mięsa.

Z 16 do 19,4 proc. wzrosła liczba nieprawidłowości dotyczących mleka i jego przetworów. Szczególnie częstym problemem jest fałszowanie masła. Zgodnie z prawem taką nazwę można stosować wobec produktów zawierających 80 — 90 proc. tłuszczu mlecznego. Tymczasem nadal nagminne dokładanie jest zbyt dużej ilości tłuszczów roślinnych. Aby zmylić konsumenta, producenci stosują nazwy typu "masełko extra smarowne" albo "masło extra — produkt złożony maślany".

W przypadku miodu Inspekcja Handlowa miała zastrzeżenia do niemal co czwartego produktu (rok temu było to 19,3 ). Najczęstszym problem jest brak lub znikoma ilość pyłków, np. lipowych w miodach nazywanych lipowymi.

Poprawiała się jakość ryb. Jednak nadal wypada ona fatalnie. Nieprawidłowości dotyczyły 32,2 proc. przebadanych produktów. Częstym problemem jest zbyt duża ilość glazury, czyli otoczki z lodu na sprzedawanych rybach.

W sumie inspektorzy skontrolowali niemal 9 tys. partii produktów. Wydali 44 decyzje dotyczące wycofania artykułów ze sklepów. Nałożyli także 223 mandaty. Ich wysokość nie jest jednak wysoka — łącznie jest to 40 tys. zł.

— W walce o jakość żywności najważniejsza jest świadomość konsumentów. Jednak dla większości Polaków najważniejszym kryterium wyboru jest cena — ubolewa Marek Nowak, śląski wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej. Skutki? Wielu producentów nadal stosuje wysoko wydajne metody produkcji, np. z kilograma mięsa powstają dwa kilogramy szynki, a do pieczywa dodawane są polepszacze.

Szczegóły raportu „Czy wiesz co jesz“ na www.uokik.gov.pl

Gospodarka krajowa
Dekalog, czyli zbiór zadań przedsiębiorców dla odświeżonego rządu
Gospodarka krajowa
Bezrobocie zwyżkuje, obawy przed jego wzrostem też nabrzmiały
Gospodarka krajowa
Rekonstrukcja rządu: powstanie centrum finansowo-gospodarcze
Gospodarka krajowa
Przetasowania w rządzie: nowe twarze i superministerstwa
Gospodarka krajowa
Nastroje konsumenckie Polaków w lipcu pogorszyły się po świetnym czerwcu
Gospodarka krajowa
Wojciech Balczun: specjalista od zadań trudnych