Polskiej żywności daleko do doskonałości

Pogorszyła się jakość mleka, mięsa oraz miodu. Lepiej niż w ubiegłym roku wypadły badania ryb — informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Publikacja: 03.12.2009 12:06

W sumie inspektorzy wydali 44 decyzje dotyczące wycofania artykułów ze sklepów

W sumie inspektorzy wydali 44 decyzje dotyczące wycofania artykułów ze sklepów

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

— Niestety, nie jest najlepiej z jakością produktów spożywczych — powiedziała podczas konferencji prasowej Małgorzata Kozak, wiceprezes UOKiK. Na zlecenie tego urzędu Inspekcja Handlowa skontrolowała w ciągu trzech kwartałów 2009 r. żywność w polskich sklepach i hurtowniach.

W porównaniu z poprzednim badaniem niemal dwukrotnie zwiększył się odsetek nieprawidłowości w przypadku mięsa i jego przetworów. Wyniósł 17,7 proc. Najczęstsze to: niewłaściwa konsystencja, niska zawartość białka i skrobi. Np. przebadano parówki cielęce, które nie zawierały cielęciny, a jedynie aromat tego mięsa.

Z 16 do 19,4 proc. wzrosła liczba nieprawidłowości dotyczących mleka i jego przetworów. Szczególnie częstym problemem jest fałszowanie masła. Zgodnie z prawem taką nazwę można stosować wobec produktów zawierających 80 — 90 proc. tłuszczu mlecznego. Tymczasem nadal nagminne dokładanie jest zbyt dużej ilości tłuszczów roślinnych. Aby zmylić konsumenta, producenci stosują nazwy typu "masełko extra smarowne" albo "masło extra — produkt złożony maślany".

W przypadku miodu Inspekcja Handlowa miała zastrzeżenia do niemal co czwartego produktu (rok temu było to 19,3 ). Najczęstszym problem jest brak lub znikoma ilość pyłków, np. lipowych w miodach nazywanych lipowymi.

Poprawiała się jakość ryb. Jednak nadal wypada ona fatalnie. Nieprawidłowości dotyczyły 32,2 proc. przebadanych produktów. Częstym problemem jest zbyt duża ilość glazury, czyli otoczki z lodu na sprzedawanych rybach.

W sumie inspektorzy skontrolowali niemal 9 tys. partii produktów. Wydali 44 decyzje dotyczące wycofania artykułów ze sklepów. Nałożyli także 223 mandaty. Ich wysokość nie jest jednak wysoka — łącznie jest to 40 tys. zł.

— W walce o jakość żywności najważniejsza jest świadomość konsumentów. Jednak dla większości Polaków najważniejszym kryterium wyboru jest cena — ubolewa Marek Nowak, śląski wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej. Skutki? Wielu producentów nadal stosuje wysoko wydajne metody produkcji, np. z kilograma mięsa powstają dwa kilogramy szynki, a do pieczywa dodawane są polepszacze.

Szczegóły raportu „Czy wiesz co jesz“ na www.uokik.gov.pl

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski