Nadrabianie spadków z 2009 roku

Wciąż istnieje duże zróżnicowanie koniunktury pomiędzy branżami. Świadczą o tym dane za pierwszy kwartał

Publikacja: 28.04.2010 14:29

Zmniejszenie produkcji obserwowano prawie we wszystkich sekcjach przemysłu

Zmniejszenie produkcji obserwowano prawie we wszystkich sekcjach przemysłu

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski Bartosz Jankowski

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku, według danych GUS spadła produkcja mebli o 8,6 proc., napojów - o 17,8 proc. Najbardziej zaś wzrosła produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych o 41,9 proc., czy urządzeń elektrycznych o 33,3 proc. Ma miejsce znacząca odbudowa zamówień eksportowych. Rezultatem jest m. in. wzrost produkcji samochodów o 17,8 proc.

Tak jak w zeszłym roku słaba wartość złotego pozwoliła zmniejszyć straty eksporterów związanych z malejącymi zamówieniami, tak początek roku jest dla nich lepszy. Ale wiele branż musi nadrabiać wysokie spadki z zeszłego roku Ale to zróżnicowanie widoczne jest też w podsumowaniu sytuacji w poszczególnych branżach, jakie właśnie przedstawił GUS.

Analitycy urzędu szacują spadek produkcji sprzedanej w całym przemyśle w ubiegłym roku o 3,5 proc, a w firmach gdzie pracuje ponad 9 osób o 3,2 proc. Dwa lata temu cały przemysł sprzedał produkcję wartą o 3,6 proc. więcej niż w 2007.

– Firmy eksporterzy miały szczęście w nieszczęściu, że w roku kryzysowym wartość złotego tak się obniżyła. To pomogło im być konkurencyjnymi na zagranicznych rynkach – przyznaje Adam Czerniak, ekonomista Invest Banku SA – W przypadku niektórych branż pomimo spadku sprzedaży ich straty są przez to niższe, a w przypadku innych – zwiększyła się nie tylko wartość, ale też obrót – dodaje ekonomista.

Według danych GUS wartość sektora prywatnego w produkcji sprzedanej przemysłu w zeszłym roku wyniósł 85,1 proc.

Z danych GUS wynika, że w zeszłym roku mniej sprzedały firmy produkujące głównie dobra inwestycyjne – o 9,0 proc., związane z energią – o 6,5 proc. oraz zaopatrzeniowe – o 6,3 proc. Zwiększyła się natomiast produkcja sprzedana w firmach, które produkują głównie dobra konsumpcyjne trwałe – o 13,7 proc. i nietrwałe – o 5,1 proc.

Nieźle poradziły sobie firmy produkujące towary wysoko przetworzone, szczególnie zaawansowane technologicznie. Z lepszymi wynikami zakończył też rok przemysł rolno -spożywczy, farmaceutyczny i częściowo chemiczny. - dodaje Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Zmniejszenie produkcji obserwowano we wszystkich sekcjach przemysłu, z wyjątkiem dostawy wody; gospodarowania ściekami i odpadami; rekultywacji, gdzie notowano wzrost o 1,9 proc (wobec wzrostu o 5,2 proc w 2008 r.).

W górnictwie i wydobywaniu produkcja zmniejszyła się – o 13,0 proc (wobec wzrostu o 2,9 proc. przed rokiem), w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 4,8 proc. (wobec spadku o 0,9 proc w 2008 r.), a w przetwórstwie przemysłowym – o 2,7 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 2,8 proc.).

GUS podał także, że wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, była w 2009 r. o 2,4 proc. wyższa niż przed rokiem, przy mniejszym o 5,5 proc. przeciętnym zatrudnieniu oraz wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,9 proc. Wzrost wydajności pracy odnotowano jedynie w przetwórstwie przemysłowym – o 4,3 proc. W pozostałych spadła.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów