W jego ocenie powinny teraz skorygować poprzednie deklaracje i zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami.
– „Nieskorzystanie z uprawnienia skutkować będzie wszczęciem postępowania i wydaniem przez organ podatkowy (...) decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika” – napisał Maciej Grabowski, wiceminister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Zdaniem prawników, resort finansów liczy, że płatnicy sami odprowadzą zaległy podatek wraz z odsetkami. Przeprowadzanie kontroli byłoby zbyt czasochłonne i dało ograniczone efekty.
Z pytaniem do MF zwróciła się poseł Anna Sobecka z PiS, która wskazała, że problem może dotyczyć 2 mln pracowników. Średnio zaległości podatkowe za ostatnie pięć lat mogą wynieść 500–900 zł od osoby. Według Grabowskiego, korekta dokonana przez pracodawców nie zwalnia pracowników z obowiązku wykazania w zeznaniu wszystkich dochodów, w tym świadczenia z tytułu abonamentu medycznego.
Jeżeli tego nie zrobili, także powinni złożyć korektę. MF powołuje się na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja, w której uznał on, że wykupione przez pracodawcę pakiety medyczne, których wartość nie jest wolna od PIT, stanowią dla pracowników nieodpłatne świadczenie.