Dyrekcja Generalna ds. Gospodarczych i Finansowych (ECFIN) Komisji Europejskiej opublikowała także wskaźnik nastrojów w przemyśle, który sięgnął w lipcu -13 pkt wobec -14 pkt w czerwcu i -26 pkt. w lipcu ubiegłego roku. Z kolei w usługach bez zmian - 8 pkt wobec 8 pkt. w czerwcu, za to znacznie lepiej niż przed rokiem, kiedy to wskaźnik miał wartość ujemną i wyniósł -2 pkt.
Poprawia się też nastawienie konsumentów, choć bardzo wolno. Lipcowe dane mówią o -14 pkt wobec -18 pkt. w czerwcu i -25 pkt. w lipcu ubiegłego roku. Podobnie rzecz się ma w przypadku wskaźnika nastrojów w handlu detalicznym, który wyniósł -4 pkt wobec -7 pkt. w czerwcu i -10 pkt. w lipcu 2009 roku. W budownictwie także ciągle nie ma większych powodów do zadowolenia, wynik jest ciągle ujemny i sięga -27 pkt wobec -29 pkt. w czerwcu i -41 pkt. w lipcu ubiegłego roku. Znacznie bardziej wzrósł natomiast indeks nastrojów w gospodarce strefy euro - wyniósł on w lipcu 101,3 pkt, a miesiąc wcześniej sięgał zaledwie 99,0 pkt. Analitycy szacowali tymczasem, że indeks wyniesie nie więcej niż 99,1 pkt.
[ramka]
[b]Piotr Bielski BZ WBK[/b]
Poprawa wskaźników nastrojów w europejskiej gospodarce to kolejny w ostatnim okresie pozytywny sygnał sugerujący, że mimo obaw, jak na razie ożywienie ekonomiczne w Europie jest kontynuowane. Wcześniej równie optymistyczne sygnały płynęły z wstępnych wskaźników PMI oraz niemieckiego Ifo.