W czerwcu zmienił perspektywę ratingu na negatywną ze stabilnej dla Mazowsza, tak jak w marcu dla Kielc. I te samorządy są najbardziej narażone na ścięcie ratingu (pierwszym krokiem jest zwykle zmiana perspektywy, np. w ub.r. Fitch zrobił to dla Wrocławia).

Gorszą ocenę mogą otrzymać też te samorządy, które pokażą słabsze wyniki, m.in. dotyczące wskaźnika zadłużenia. – Nie oznacza to, że za przykładem Wrocławia obniżymy oceny innym miastom. Niektóre lepiej, inne gorzej poradziły sobie w kryzysie. Wielu samorządom utrzymaliśmy rating. Trzeba pamiętać, że obecna ocena Wrocławia BBB+ jest wciąż wysoka – mówi Elżbieta Kamińska, dyrektor w Fitch Polska.

Zarząd Wrocławia chce wyemitować obligacje za 130 mln zł. Czy niższy rating będzie miał wpływ na cenę? Przedstawiciele banków, które zwykle organizują emisje, przekonują, że teoretycznie niższa ocena przekłada się na koszt finansowania. Inwestorzy mogą chcieć wyższej marży, bo będzie to dobry argument za jej podniesieniem. Ale różnica będzie nieznaczna.Marże wynoszą dziś 0,3 – 2 proc. ponad WIBOR, a dla dużych miast: 0,5 – 0,7 proc.