Plan przyjęty. VAT w górę

5, 8 i 23 proc. będą od przyszłego roku wynosić stawki VAT. Rząd przyjął wieloletni plan finansowania państwa. To pozwoli utrzymać rating Polski – na razie

Publikacja: 04.08.2010 07:54

Plan przyjęty. VAT w górę

Foto: GG Parkiet

Rząd zaaprobował wczoraj wieloletni plan finansowania państwa na lata 2010–2013. Zakłada on przede wszystkim podwyższenie od przyszłego roku o 1 pkt proc. stawek VAT. Oznacza to, że od stycznia więcej zapłacimy za wszystkie towary i usługi – z wyjątkiem podstawowych artykułów żywnościowych.

[srodtytul]5, 8 i 23 procent[/srodtytul]

Z powodu wymogów unijnych stawka na nieprzetworzoną żywność wzrośnie z 3 do 5 proc., ale na nisko przetworzoną spadnie z 7 do 5 proc. – To kompromisowe rozwiązanie – ocenił wicepremier Waldemar Pawlak, który stanowczo sprzeciwiał się podnoszeniu podatku na żywność i leki. Jeszcze rano mówił, że to niedopuszczalne rozwiązanie, i zwracał uwagę, że dokument, którym ma się zajmować rząd, jest niespójny i nie był konsultowany.

– Na elementarne produkty, jak chleb, mąka, nabiał, obowiązywać będzie 5-proc. stawka podatku – zapewnił szef rządu Donald Tusk. – Te towary, które nie wpływają bezpośrednio na koszt utrzymania rodziny, objęte będą stawką 8-proc. Podstawowa stawka podatku sięgnie 23 proc. W jego ocenie wzrost podatku oznacza dla przeciętnej polskiej rodziny zwiększenie obciążeń o kilkanaście groszy dziennie.– Innego wyjścia nie było – stwierdził premier.

[srodtytul]Kolejne podwyżki VAT?[/srodtytul]

Rząd założył, że wyższe o 5–5,5 mld zł dochody z VAT, przyspieszenie prywatyzacji (w przyszłym roku chce sprzedać m.in. kolejne pakiety akcji PKO BP i PZU SA i uzyskać w sumie 25 mld zł) oraz zastosowanie reguły wydatkowej, która ma przynieść 3 mld zł oszczędności, uchroni nas przed przekroczeniem progu 55 proc., jeśli chodzi o relację długu do PKB.

Podatek wzrośnie na trzy lata, ale premier nie wykluczył kolejnych podwyżek. Jeśli dług będzie niebezpiecznie szybko rósł, wówczas rząd od lipca przyszłego roku znów podniesie VAT o 1 pkt proc., a jeśli sytuacja nadal będzie zła – od 1 lipca 2012 roku w Polsce zostanie wprowadzona maksymalna podstawowa stawka podatku od towarów i usług na poziomie 25 proc. – na trzy lata. Pozostałe stawki wyniosą odpowiednio 7 i 10 proc.

– Ciągle nie wiemy, jakie są założenia dotyczące wzrostu PKB, zakładanych dochodów państwa i konkretnych zamierzeń rządu, dlatego trudno oceniać wartość planu – komentuje były minister finansów Mirosław Gronicki.

Z wypowiedzi premiera Donalda Tuska wynika, że nie należy się spodziewać bardzo szybkiego ograniczenia zarówno deficytu budżetu państwa, jak i deficytu sektora finansów publicznych. Zejście do wymaganego przez Komisję Europejską poziomu 3 proc. PKB ma nastąpić w 2013 roku. – Decyzje, które podejmujemy, mają doprowadzić w dłuższej perspektywie do obniżenia deficytu do poziomu kryteriów z Maastricht – stwierdził Tusk.

[srodtytul]S&P: to na razie wystarczy[/srodtytul]

Główny analityk agencji ratingowej Standard and Poor’s na Polskę Trevor Cullinan ocenił, że Polska w porównaniu z innymi krajami robi wystarczająco dużo, aby utrzymać obecny rating, który wynosi A-. – Zdajemy sobie sprawę, że do 2012 roku rząd nie podejmie radykalnych reform z uwagi na wybory parlamentarne w 2011 roku – stwierdził.

Przyznał jednak, że gdyby mimo wszystko doszło do przekroczenia konstytucyjnego progu 60 proc., jeśli chodzi o relację długu do PKB, rating Polski będzie zagrożony. – Dziś jest on stabilny, widzimy jednak zagrożenia dla Polski – wyjaśnił analityk.

Zdaniem prof. Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty BCC, w tej chwili istnieje zagrożenie przekroczenia progu 55 proc. w relacji długu do PKB, co też niesie ze sobą negatywne konsekwencje.

Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego
Gospodarka krajowa
Wzrost inflacji wspiera jastrzębie w RPP
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w czerwcu w Polsce lekko powyżej prognoz i poziomu z maja