Wprowadzenie ulgi, to jedna z zapowiedzi, jaka znalazła się w planie finansowym przyjętym w miniony wtorek przez rząd. Kancelaria Premiera dopiero po trzech dniach od zatwierdzenie przez Radę Ministrów upubliczniła Wieloletni Plan Finansowy Państwa.
[b]Zobacz: [link=http://grafika.parkiet.com/gparkiet/186972]Wieloletni Plan Finansowy Państwa[/link][/b] Zakłada on przede wszystkim podniesienie podatku VAT o 1 pkt. proc. i dwie dalsze podwyżki warunkowe od lipca 2011 i 2012 lub od lipca 2012 i 2013 - jeśli istniałoby ryzyko przekroczenia progu 55 proc. długu w relacji do PKB. W 2011 dochody państwa wzrosną dzięki temu o 5,5 mld zł. Drugim ważnym rozwiązaniem, mającym poprawić stan naszych finansów publicznych jest wprowadzenie już w budżecie na 2011 rok reguły wydatkowej, ograniczającej wydatki do poziomu inflacji plus 1 proc. Ma to przynieść w kolejnych latach oszczędności na poziomie 2,8, 5,7 i 8,8 mld zł w 2013 roku. Potem zastąpi ją reguła budżetowa, która obejmie także samorządy.
Co jeszcze? Nie będzie waloryzacji progów podatkowych w podatku dochodowym PIT, a wszystkie wolne środki lokowane będą na rachunku ministerstwa finansów. Ma to poprawić przepływ publicznych środków i także pomóc w uzyskaniu oszczędności.
Rząd podejmie za to starania, aby VAT na książki i czasopisma nie wzrósł do stawki maksymalnej z obecnie obowiązującej zerowej, ale do poziomu 5 proc. czyli identycznej, jaka będzie obowiązywała na żywność. Zamierza też poprawić ściągalność VAT-u z handlu złomem, ale za to realizuje obietnicę prezydenta i od stycznia 2011 roku wprowadza 50-cio proc. ulgę na przejazdy dla studentów.
Od 2012 kończy się zwolnienie z podatku akcyzowego węgla kamiennego i koksu. Planowane są też inne zmiany - np. w zakresie opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych. W tym samym roku wprowadzona zostanie reforma emerytur mundurowych dla nowych funkcjonariuszy i żołnierzy.