Spadek inflacji w lipcu zaskakująco duży

Roczny wzrost cen w lipcu był najmniejszy od sierpnia 2007 r. Jednak ekonomiści nie wiedzą, czy lepsze od oczekiwań dane odsuną w czasie podwyżki stóp procentowych

Publikacja: 14.08.2010 09:08

Spadek inflacji w lipcu zaskakująco duży

Foto: GG Parkiet

Roczna inflacja w lipcu wyniosła 2 proc., po spadku o 0,3 pkt proc. w stosunku do czerwca – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Ankietowani przez „Parkiet” analitycy spodziewali się wzrostu cen w skali roku o 2,2 proc.

Dla analityków zaskoczeniem okazały się ceny żywności. W lipcu była ona tańsza o 1,2 proc. niż w czerwcu, dwa razy bardziej, niż spodziewała się większość ekonomistów. Miniony miesiąc był w tym roku pierwszym, w którym ceny tej kategorii towarów poszły w dół. Jeszcze w czerwcu żywność podrożała o 0,5 proc.

[srodtytul]Kiedy pierwsza podwyżka?[/srodtytul]

– Inflacja osiągnęła najniższy poziom w tym roku i w najbliższych miesiącach przed nami trend wzrostowy. Spodziewamy się inflacji powyżej celu NBP, czyli powyżej 2,5 proc. na koniec tego roku i w roku przyszłym. Wciąż główny czynnik ryzyka na najbliższe miesiące to ceny żywności – skomentował Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.Według cytowanej przez Reutersa Elżbiety Chojny-Duch, członka Rady Polityki Pieniężnej, inflacja w końcu roku może utrzymać się poniżej celu RPP.

Zdaniem Macieja Relugi lepsze od oczekiwanych dane nie zmieniają perspektyw polityki pieniężnej. Według niego do pierwszej podwyżki stóp procentowych dojdzie w czwartym kwartale. Obecnie główna stopa NBP wynosi 3,5 proc.

Innego zdania jest Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. – Nie widać presji popytowej, natomiast spadek inflacji powstrzymują czynniki podażowe, w większości poza kontrolą RPP. Podwyżki stóp odsunęły się w czasie. Najwcześniej możemy się ich spodziewać w I kwartale przyszłego roku.

[srodtytul]Co podnosi, co obniża[/srodtytul]

„Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 3,2 proc.) oraz wzrost cen żywności (o 2,6 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,80 pkt proc. i 0,56 pkt proc. Dynamika cen odzieży i obuwia, a także spadek opłat w zakresie łączności oraz rekreacji i kultury obniżyły wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,18 pkt proc. i po 0,07 pkt proc.” – napisał w swojej informacji GUS.

Ekonomiści Invest-Banku szacują, że inflacja bazowa – czyli te ceny, na zachowanie których ma wpływ to, co dzieje się z popytem, a nie (jak w wypadku żywności czy paliw) z podażą – wyniosła w lipcu 1,2 proc.Tu decydujący okazał się efekt bazy w cenach wyrobów tytoniowych. W ubiegłym roku, po podwyżce akcyzy, papierosy mocno zdrożały. Teraz tej podwyżki w ogólnym indeksie cen już nie widać.

Piątkowe dane o inflacji miały niewielki wpływ na nasz rynek finansowy. Złoty umocnił się tylko nieznacznie, za euro płacono nieco poniżej 4,01 zł. Zyskały nieco natomiast obligacje.

Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego
Gospodarka krajowa
Wzrost inflacji wspiera jastrzębie w RPP
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w czerwcu w Polsce lekko powyżej prognoz i poziomu z maja