Wyniosła 4,6 mld ton CO2 – podała Europejska Agencja Środowiska. To największy roczny spadek we Wspólnocie. Jest głównie wynikiem kryzysu – oceniła Agencja.
Danych na temat poszczególnych krajów nie podano. Eksperci szacują, że polski przemysł zmniejszył emisję CO2 o ponad 5 proc. Polska była w minionym roku jedynym unijnym krajem, który uniknął recesji. Zdaniem specjalistów w tym roku emisja CO2 w naszym kraju może się zwiększyć.Komisja Europejska może wykorzystać obecne dane do tego, by podnieść cele pakietu energetyczno-klimatycznego postawione na 2020 r. – Mam nadzieję, że te nowe dane pomogą w debacie na temat tego, jak szybko Unia Europejska może osiągnąć bardziej ambitne cele – powiedziała Connie Hedegaard, komisarz UE ds. klimatu.
Unia zobowiązała się, że emisje szkodliwych dla klimatu gazów spadną o 20 proc. w porównaniu do stanu z 1990 r. Już teraz jest bliska wypełnienia tego celu. Hedegaard chce podnieść skalę redukcji do 30 proc. Polska protestuje przeciwko wprowadzeniu bardziej ambitnej polityki klimatycznej. – Według naszych analiz celu 30 proc. nie da się osiągnąć bez dodatkowych znacznych nakładów finansowych. Powinniśmy się przed taką polityką bronić – przypomina Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska.
Komisja Europejska oceniła koszty wprowadzenia nowej polityki na 81 mld euro w skali całej Unii Europejskiej. Dla obowiązujących jeszcze 20proc. wynoszą 48 mld euro.