Krajowy przemysł coraz bliżej hamowania

W sierpniu wyniki przemysłu były zgodne z oczekiwaniami. Część analityków widzi jednak powody do niepokoju. Chodzi nie tylko o wygasanie tzw. efektu bazy

Publikacja: 18.09.2010 01:31

Krajowy przemysł coraz bliżej hamowania

Foto: GG Parkiet

Wartość produkcji przemysłowej w sierpniu była realnie o 13,5 proc. wyższa niż rok wcześniej – podał GUS. Dane okazały się zgodne z oczekiwanymi przez analityków rynkowych. W porównaniu z lipcem produkcja spadła o 1,8 proc. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych wzrost produkcji wyniósł 12,7 proc. w skali roku.

[srodtytul]Słabiej z eksportem[/srodtytul]

Ekonomiści nie są do końca zadowoleni. – Z uwagi na korzystną liczbę dni roboczych dane o produkcji przemysłowej trudno przyjąć z optymizmem – skomentował dane Wojciech Matysiak, analityk Banku Pekao, który spodziewał się blisko 16-proc. wzrostu produkcji w skali roku.Część specjalistów zwraca uwagę, że branże o dużym udziale eksportu w sprzedaży, które do niedawna były motorem wzrostu produkcji przemysłowej, zaczynają słabnąć. Chodzi przede wszystkim o motoryzację. Zdaniem Adama Czerniaka, ekonomisty Invest-Banku, wpływ na to mają gorsze perspektywy gospodarek azjatyckich oraz spadek dynamiki sprzedaży nowych samochodów w większości krajów Unii Europejskiej. W opinii Czerniaka w drugiej połowie roku tempo wzrostu gospodarczego będzie niższe od zanotowanego w II kwartale, kiedy wyniosło 3,5 proc.

Nie wszyscy są jednak pesymistami. „Wzrost produkcji przemysłowej w sierpniu był nieco słabszy, niż oczekiwaliśmy, ale wystarczająco silny, aby nie budzić obaw o tempo wzrostu PKB w III kwartale. Tym bardziej że produkcja w budownictwie wzrosła mocniej od prognoz” – skomentowali ekonomiści Banku Zachodniego WBK. W skali roku budownictwo zanotowało wzrost o 8,5 proc. Ankietowani przez nas ekonomiści spodziewali się 5,1 proc.

[srodtytul]Baza przestanie pomagać[/srodtytul]

Ekonomiści podkreślają, że sierpień był jednym z ostatnich miesięcy, w których tempo wzrostu produkcji przekraczało 10 proc. Powód? Wyniki poszczególnych miesięcy ubiegłego roku, z którymi są porównywane bieżące dane, były dotąd słabe. W sierpniu ubiegłego roku produkcja była o 0,1 proc. wyższa niż rok wcześniej. Za to już w listopadzie ubiegłego roku odnotowany został wzrost sprzedaży przemysłu sięgający 10 proc.

Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego