Rostowski: teraz budżet konsolidacji

Sejm zaczął prace nad budżetem na 2011 r. Minister finansów: po trzech latach kryzysu teraz czas na konsolidację finansów

Publikacja: 08.10.2010 07:41

Podwyżka VAT to zło konieczne – przekonywał wczoraj posłów minister finansów Jacek Rostowski.

Podwyżka VAT to zło konieczne – przekonywał wczoraj posłów minister finansów Jacek Rostowski.

Foto: Fotorzepa

Przeszliśmy przez kryzys bez żadnego błędu. Uniknęliśmy zbytniego długu publicznego i teraz też wierzę w to, że uda nam się jak Odyseuszowi przeprowadzić Polskę jak okręt przez otwarte morza – mówił wczoraj posłom minister finansów Jacek Rostowski.

Zadeklarował, że przyszłoroczny budżet będzie pierwszym z serii trzech konsolidujących finanse publiczne. Jacek Rostowski dodał, że mamy za sobą trzy budżety kryzysowe, a wraz z nimi wzrastające wydatki przy spadających dochodach.

– W 2011 r., według definicji krajowej, deficyt finansów publicznych wyniesie 5 proc. PKB, w 2012 r. – 2,8 proc. PKB, a w 2013 r. – 1,4 proc. PKB – zapowiedział minister. Według definicji unijnej, która jest – jak zaznaczył Rostowski – „nieco szersza od krajowej”, deficyt sektora finansów publicznych w 2011 r. powinien wynieść 6,5 proc. PKB, w 2012 r. – 4,5 proc. PKB, a w 2013 r. – 2,9 proc. PKB. Zaznaczył, że decyzja o podwyżce VAT o 1 proc. od stycznia 2011 r. była „niezmiernie ciężka”. Podkreślił, że jest to „krok sprzeczny z zasadniczą filozofią” rządu Donalda Tuska.

– Ale jest jednak jeszcze ważniejsza rzecz od obniżenia podatków – stabilność finansów publicznych. Czyli naprawianie szkód, które wynikają z kryzysu, ale także z nieodpowiedzialnej polityki poprzedniego rządu. Dlatego musieliśmy ten krok (podwyżkę VAT – red.) podjąć, przyjmując, że to zło konieczne – dodał.

Oprócz podwyżki VAT konsolidacja budżetu ma polegać na braku podwyżek wynagrodzeń w budżetówce (poza nauczycielami; ich pensje wzrosną od września o 7 procent) czy ograniczeniu o ponad jedną trzecią zasiłku pogrzebowego. Zlikwidowana ma być ulga w akcyzie na biopaliwa. Deficyt budżetowy w 2011 r. ma wynieść nieco ponad 40 mld zł.

Według Rostowskiego, gdyby rząd zastosował się do podpowiedzi opozycji w sprawie radzenia sobie z kryzysem, deficyt w tym roku byłby wyższy o dodatkowe 42 mld zł. – To oznacza, że na pewno w tym roku przekroczylibyśmy pierwszy, a może i drugi próg ostrożnościowy – stwierdził minister.

Po wystąpieniu Rostowskiego przyszła kolej na opozycję. Według Beaty Szydło, wiceprzewodniczącej Komisji Finansów Publicznych (PiS), projekt budżetu „nie bierze pod uwagę interesu państwa ani interesów obywateli”. – Budżet roku 2011 jest wypadkową braku pomysłu na rządzenie i odwagi – stwierdził Ryszard Zbrzyzny z SLD.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów