Szansa na wzrost PKB przekraczający 3,5 procent

Prawdopodobieństwo powtórzenia w trzecim kwartale, a nawet poprawy wyniku z poprzednich trzech miesięcy wzrosło po wczorajszych danych GUS z przemysłu

Aktualizacja: 20.10.2010 11:48 Publikacja: 20.10.2010 01:45

Szansa na wzrost PKB przekraczający 3,5 procent

Foto: GG Parkiet

Tempo wzrostu gospodarczego w III kwartale było podobne jak w drugim. Może przekroczyć 3,5 proc. – uważają ekonomiści. W tym przekonaniu utwierdziły ich wczorajsze dane o produkcji przemysłowej we wrześniu. A jeśli dane o sprzedaży detalicznej będą równie dobre jak o produkcji, to ekonomiści mogą swoje prognozy nieco podnieść.

[srodtytul]Rośnie znaczenie rynku krajowego[/srodtytul]

Produkcja sprzedana w cenach stałych (w przedsiębiorstwach, gdzie pracuje od dziesięciu pracowników) była we wrześniu o 11,8 proc. wyższa niż przed rokiem i o 13,2 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem. – Gospodarka rośnie szybciej, niż wynosi jej naturalny potencjał, widać siłę ożywienia – uważa Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego. Wyniki przemysłu pokazują, że dobrze radzą sobie eksporterzy pomimo rosnącej wartości złotego.

W coraz lepszej kondycji są też branże krajowe. – Już drugi miesiąc wartość produkcji zwiększa się w branżach produkujących na rynek wewnętrzny, a nieco impetu tracą działy eksportowe – zauważa Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Wyniki przemysłu okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków formułowanymi pod koniec września. Tuż przed publikacją danych GUS część ekonomistów podwyższyła jednak prognozy produkcji sprzedanej ze względu na wysoki wzrost produkcji samochodów, o jakim w poniedziałek informowała firma Samar.

Jak podał GUS, sektor motoryzacyjny zanotował we wrześniu roczny wzrost produkcji rzędu 16 proc. Wyższą dynamiką mogli się pochwalić producenci komputerów i wyrobów elektronicznych – tu wzrost w skali roku wyniósł 40,3 proc. – czy wyrobów z metali (wzrost o 23,8 proc.).

[srodtytul]Co z inwestycjami[/srodtytul]

Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, zaznacza, że wciąż sporą niewiadomą dla wartości PKB pozostają inwestycje: – Firmy wciąż mają bardzo wysokie depozyty – mówi ekonomista. Jego zdaniem dla wyniku PKB w III kwartale bardziej znacząca będzie w tym kwartale konsumpcja niż akumulacja (czyli inwestycje i zapasy).

Łukasz Tarnawa zwraca jednak uwagę na rosnącą wartość produkcji budowlano-montażowej i branż z nią związanych. – Pozostają tylko wątpliwości, czy jest to efekt sezonowy związany z mobilizacją w budownictwie po powodzi, a przed zimą, czy też stały trend – zastanawia się ekonomista.

Produkcja budowlano-montażowa była wyższa o13,4 proc. niż przed rokiem i o 11,0 proc. w porównaniu z sierpniem. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 9,0 proc. w skali roku i o 2,9 proc. w porównaniu z sierpniem.

GUS podał też, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu 2010 r. były o 0,1 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. W skali roku ich wzrost wyniósł 4,3 proc. Był najwyższy od kwietnia ubiegłego roku.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów