GUS: 3,5 proc. wzrostu pewne

Po danych o wrześniowej sprzedaży detalicznej GUS stwierdził, że tempo wzrostu gospodarki w III kwartale było co najmniej takie, jak w poprzednich trzech miesiącach

Publikacja: 27.10.2010 01:35

GUS: 3,5 proc. wzrostu pewne

Foto: GG Parkiet

Trzeci kwartał w gospodarce był przynajmniej tak samo dobry jak drugi, w którym wzrost PKB wyniósł 3,5 proc. w skali roku. Tak wynika z wczorajszej zapowiedzi Haliny Dmochowskiej, wiceprezes GUS.

– W trzecim kwartale nasza gospodarka rozwijała się w stabilnym, umiarkowanym tempie. Obserwowano między innymi poprawę sytuacji produkcji budowlano-montażowej po załamaniu w pierwszym kwartale – relacjonowała Dmochowska na wczorajszej konferencji prasowej. – Z kolei produkcja sprzedana przemysłu wzrastała w dość wyrównanym, wysokim tempie. Poprawiała się nieco relatywnie niska od początku roku dynamika sprzedaży detalicznej.

[srodtytul]Ważne ceny żywności[/srodtytul]

Wczoraj GUS podał wrześniowe wyniki sprzedaży detalicznej. Jej wartość w cenach bieżących była o 8,6 proc. wyższa niż rok wcześniej. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez „Parkiet” była na poziomie 6,5 proc.

Ekonomiści zwracają uwagę na to, że wzrost wartości dynamiki sprzedaży w cenach bieżących częściowo wynika ze wzrostu cen żywności. W cenach stałych sprzedaż wzrosła o 6,4 proc.

[srodtytul]W górę sprzedaż dóbr trwałych[/srodtytul]

Z największej dynamiki sprzedaży detalicznej mogą się cieszyć producenci samochodów (wzrost w cenach stałych o 23 proc.), odzieży i obuwia (wzrost o 28,9 proc.) oraz mebli i sprzętu RTV i AGD (wzrost o 34,2 proc.).

– Część tych zwyżek to efekt ucieczki przed zapowiadanymi zmianami przepisów, szczególnie likwidacją odliczeń dla aut z kratką – stwierdził Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Zastanawia go wysoka wartość sprzedaży sprzętu RTV i AGD: – Często są to towary kupowane na raty. Jeśli więc rośnie wartość ich sprzedaży, to oznacza, że ludzie nie obawiają się tak o swoją przyszłość finansową, jakby to wynikało z badań koniunktury – stwierdził ekonomista.

Jednak z danych GUS wynika, że choć ostatnio rośnie sprzedaż AGD, to w ostatnich dziewięciu miesiącach firmy wyprodukowały mniej lodówek, kuchenek i zmywarek niż rok wcześniej.

[srodtytul]Co z rynkiem pracy[/srodtytul]

Ekonomistów niepokoi sytuacja na rynku pracy. – Bezrobocie zaczęło sezonowo rosnąć we wrześniu, a nie w październiku, a to oznacza, że nie mamy tu stałej poprawy – powiedział Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Zwrócił też uwagę, że GUS zrewidował dane o bezrobociu rejestrowanym. We wrześniu stopa bezrobocia wzrosła do 11,5 proc. z 11,4 proc. po rewizji w sierpniu.

[ramka][b]Ernest Pytlarczyk - analityk BRE Banku [/b]

W obecnej chwili nie widać zagrożeń dla kształtowania sprzedaży detalicznej w najbliższych miesiącach, choć nie jest wykluczone, że znaczenie czynników jednorazowych, które obecnie dodatkowo napędzają sprzedaż, jak samochody, ulegnie w najbliższych miesiącach osłabieniu lub wręcz regresowi z początkiem przyszłego roku. Wrzesień był trzecim z kolei miesiącem obniżenia optymizmu konsumentów.

Ewentualny spadek popytu związany z jego zmniejszeniem (czy też zanikiem „dopalaczy” w postaci sprzedaży samochodów) powinien być kompensowany przez tymczasowy popyt generowany w związku z zagospodarowaniem odszkodowań za straty poniesione w trakcie powodzi, a także oczekiwany wysoki udział spożycia publicznego w kreowaniu PKB w II połowie roku.[/ramka]

[ramka][b]Wojciech Matysiak - ekonomista Banku Pekao[/b]

W średnim okresie ważnymi czynnikami sprzyjającymi wzrostowi sprzedaży detalicznej są stopniowo poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, rosnące oszczędności gospodarstw domowych, a także malejące obciążenie z tytułu obsługi zadłużenia w walutach zagranicznych w przypadku utrzymania się aprecjacyjnego trendu złotego. Z kolei czynnikami hamującymi wzrost wydatków konsumenckich są rosnące ceny żywności oraz planowane podwyżki podatku VAT. Pewne znaczenie dla wielkości sprzedaży będzie miała również polityka banków w zakresie kredytów konsumpcyjnych, zwłaszcza wobec restrykcji zalecanych przez rekomendację T.[/ramka]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów