Polska nadal słabo sprzyja biznesowi

W wielu krajach ułatwienia dla działalności gospodarczej uznano za sposób walki z kryzysem. W Polsce tak się nie stało

Aktualizacja: 04.11.2010 09:51 Publikacja: 04.11.2010 07:14

Polska nadal słabo sprzyja biznesowi

Foto: Flickr

W Polsce założenie firmy wciąż zabiera więcej czasu niż miesiąc, choć średnio w naszym regionie potrzeba na to dwóch tygodni. Łatwiej niż w Polsce pod tym względem jest nie tylko w Estonii, Czechach czy na Węgrzech, ale też na Białorusi i w Rosji – wynika z najnowszej edycji badania Banku Światowego „Doing Business 2011”, który zostanie zaprezentowany dziś, a do którego dotarł „Parkiet”.

[srodtytul]Złe przepisy podatkowe[/srodtytul]

Bank Światowy sprawdzał, jakie ułatwienia dla firm wprowadzano w 183 krajach świata w dziewięciu dziedzinach. Nas pochwalono tylko za ułatwienia w rejestracji własności nieruchomości.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w wielu krajach ułatwienia dla firm stały się jedną z metod pokonywania kryzysu gospodarczego. Z dziewięciu dziedzin, jakie są brane pod uwagę w ocenie poszczególnych krajów, Polska wypada najlepiej pod względem uzyskiwania kredytów i wymiany międzynarodowej. Najgorsze noty zbieramy za przepisy podatkowe i procedury związane z pozwoleniami na budowę.

– W żaden sposób nie wykorzystujemy nowoczesnych technik, nie wprowadzamy ani e-administracji, ani możliwości elektronicznego rozliczania się między firmami – mówi Sławomir Kubiński, szef Intersystemu sp. z o.o.

[srodtytul]Kraje regionu w czołówce[/srodtytul]

W naszym regionie największego postępu w reformach dokonały przez ostatni rok Czechy, Węgry i Litwa. Czesi awansowali o 19 miejsc i zajęli w 2011 roku 63. pozycję. Węgrzy – po przeprowadzeniu czterech ważnych dla firm reform, są o sześć miejsc wyżej niż rok temu i znajdują się dzisiaj na 46. pozycji. Z kolei Litwa wyprzedziła Belgię i znalazła się o jedno oczko za Niemcami, gdzie rząd jest postrzegany jako wyjątkowo uważnie przyglądający się kłopotom przedsiębiorstw, czego efekty widać dokładnie po wynikach firm tego kraju.

Litwa dołączyła do pozostałych republik bałtyckich oraz Gruzji, które znalazły się w światowej czołówce. To właśnie Gruzja jest krajem, który w ostatnich latach przeprowadził najwięcej probiznesowych reform. Dzięki temu pod względem przyjaznego podejścia do biznesu jest dzisiaj na 12. miejscu na świecie.

W ostatnich dziesięciu latach praktycznie wszystkie kraje naszego regionu były aktywne w poprawianiu klimatu dla biznesu. Zdaniem autorów raportu na początku obecnej dekady motywację dawała perspektywa przystąpienia do Unii Europejskiej. Potem bodźcem okazał się kryzys finansowy.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe