Spadek polskiego PMI

Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu 2013 roku obniżył się do 46,9 pkt z 48,0 pkt. w marcu - podał HSBC. Analitycy oczekiwali wyniku na poziomie 47,8 pkt.

Publikacja: 02.05.2013 10:06

Spadek polskiego PMI

Foto: PhotoXpress

Spadkowy trend wskaźnika PMI jest wynikiem negatywnych odczytów subindeksów: produkcji, nowych zamówień, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych

W kwietniu wskaźnik PMI pozostał poniżej neutralnego progu 50 punktów trzynasty miesiąc z rzędu. To drugi najdłuższy okres spadków od ponad dziesięciu i pół roku.

"W kwietniu, kontynuując trend rozpoczęty w lutym 2012 roku, liczba nowych zamówień otrzymanych przez polskich producentów zmalała. Tempo tego spadku przyspieszyło drugi miesiąc z rzędu i było najszybsze od września ubiegłego roku. Liczba nowych zamówień eksportowych również zmalała, jednak w nieco słabszym tempie niż w marcu. Zamówienia z rynków eksportowych wzrosły tylko raz w ciągu ostatnich 23 miesięcy" - - napisano w komunikacie.

Autorzy badania zaznaczają, że malejące zamówienia wpłynęły na wielkość produkcji w kwietniu, która skurczyła się dwunasty miesiąc z rzędu, w najszybszym tempie od czerwca 2009 roku.

"Kontynuując trend utrzymujący się od czerwca 2011 roku, zaległości produkcyjne w polskim sektorze przemysłowym w kwietniu zmalały, podkreślając obecność wolnych mocy przerobowych. Ponadto tempo tego spadku przyspieszyło do najszybszego od listopada ubiegłego roku" - napisano.

W komunikacie wskazano, że w kwietniu poziom zatrudnienia w polskim sektorze przemysłowym spadł ósmy miesiąc z rzędu.

"Jest to najdłuższy okres redukcji liczby miejsc pracy od prawie trzech i pół roku. Tempo tego spadku nieco jednak zwolniło i było słabsze niż średnia za ten okres. Z kolei aktywność zakupowa zmalała w najszybszym tempie od czerwca 2012 roku, powodując wyraźny spadek zapasów środków produkcji. Zapasy wyrobów gotowych także uległy wyraźnemu spadkowi" - napisano.

W kwietniu koszty produkcji spadły czwarty miesiąc z rzędu, w tempie najszybszym od stycznia 2009 roku.

"Firmy informowały o niższych cenach metali, kauczuku i ropy naftowej. Z kolei ceny pobierane za wyroby gotowe spadły po raz dziewiąty w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy, a tempo tego spadku osiągnęło nowy rekord w historii badań. Firmy uzasadniały obniżki cen presją konkurencyjną oraz niższymi cenami surowców" - głosi komunikat.

Agata Urbańska, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej:

"Kwietniowe dane PMI dla sektora przemysłowego rozczarowują. Po nieznacznej poprawie indeksu PMI w pierwszym kwartale 2013 roku w porównaniu do czwartego kwartału 2012 roku (średnia kwartalna indeksu wzrosła do 48,5 z

48,0) w kwietniu indeks spadł do poziomu 46,9 punktów. Odnotowane w minionym miesiącu tempo pogarszania się sytuacji w sektorze przetwórstwa jest najwyższe od lipca 2009 roku! Do osłabienia przyczynił się przede wszystkim spadek indeksów produkcji i nowych zamówień. Indeks nowych zamówień eksportowych, wciąż utrzymujący się na poziomie poniżej 50 punktów, wzrósł nieznacznie w kwietniu w porównaniu do marca. Niemniej jednak przy spadku indeksu PMI w Niemczech w marcu i kwietniu istnieje znaczne ryzyko osłabienia w obszarze zamówień w eksporcie w najbliższych miesiącach. W kwietniu znaczny spadek odnotowano dla indeksu kosztów produkcji, co wskazuje na rosnącą presję deflacyjną. Słabe dane o aktywności ekonomicznej w marcu i słabe odczyty wskaźników koniunktury w kwietniu w połączeniu z inflacją pozostającą znacznie poniżej celu NBP składają się na rosnącą presję na dalsze cięcia stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej może być zmuszona poważnie rozważyć powrót do cyklu obniżek wcześniej niż sugerowała, czyli nawet przed lipcowym nowym raportem o inflacji."

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów