[b]Spółki giełdowe coraz chętniej sięgają po unijne dotacje. To dobry sygnał?[/b]
Widać wyraźnie, że środki europejskie wpływają na rozwój polskich podmiotów gospodarczych także tych notowanych na GPW. Z danych opublikowanych niedawno przez „Parkiet” wynika, że z dotacji z „Innowacyjnej gospodarki” skorzystało 146 spółek notowanych na giełdzie. Tak jak i inne podmioty muszą one spełnić m. in. kryterium innowacyjności lub zatrudnienia. Oznacza to, że realizowane przez tych przedsiębiorców inwestycje charakteryzują się dużym potencjałem rozwojowym i dużą wartością dodaną w kontekście realizacji celów programu. Duże przedsiębiorstwa często wdrażają wysoko innowacyjne rozwiązania, rozbudowują zaplecze badawczo-rozwojowe i wpływają na rozwój otoczenia biznesowego, stymulując rozwój firm, które z nimi współpracują.
[b]Zwykle po informacji, że spółka pozyskała dofinansowanie, jej kurs rośnie. To kolejny pozytywny dowód wpływu funduszy UE na polską gospodarkę?[/b]
Informacja o tym, że dana spółka uzyskała dofinansowanie unijne, jest sygnałem, że dysponować będzie kapitałem niezbędnym do dalszego rozwoju, do przeprowadzenia kolejnej inwestycji np. zakupu nowej, zaawansowanej technologicznie linii produkcyjnej, dzięki której wzrośnie jej konkurencyjność na rynku. Ponadto pozyskanie przez firmę dofinansowania ze środków UE świadczy o jej dobrej kondycji ekonomicznej: spełniła wszystkie kryteria wyboru projektów i dysponuje środkami na wkład własny. W efekcie wartość jej akcji na giełdzie może wzrosnąć. Oznacza to, że fundusze europejskie wpływają na poprawę konkurencyjności rodzimych przedsiębiorstw.
[b]Zwyżki kursów akcji po przyznaniu dotacji są szczególnie widoczne w przypadku spółek notowanych na NewConnect.[/b]