PKB. Rehn odpowiedzi oczekuje „tak szybko, jak to możliwe” – poinformował jego rzecznik Amadeo Altafaj.
Polska nie jest jedynym krajem UE, który ma problemy z deficytem budżetowym. Wobec 24 z 27 Komisja Europejska wszczęła traktatową procedurę nadmiernego deficytu. To zwyczajowe działania: gdy deficyt przekroczy 3 proc. PKB, Komisja Europejska rekomenduje plan działań, który zatwierdza Rada UE (unijni ministrowie finansów). W przypadku Polski taki plan działań, skonsultowany z naszym rządem, przewidywał obniżenie deficytu poniżej 3 proc. PKB w 2012 roku.
Jeśli KE uzna wyjaśnienia Polski za niewystarczające i nieprowadzące do obniżenia deficytu do 3 proc. PKB, to może przejść do kolejnych etapów przewidzianych procedurą nadmiernego deficytu. Najpierw będzie to upublicznienie rekomendacji dla Polski, następnie formalne ostrzeżenie, a wreszcie sankcje. W przypadku naszego kraju sankcją może być odebranie części unijnych funduszy.
Komisja w swojej ocenie bierze już pod uwagę modyfikację II?filara emerytalnego i przesunięcie części środków z OFE do ZUS. – Zbliża to deficyt do 3 proc. PKB w 2012 roku, ale ciągle będzie to powyżej tej granicy – powiedział Altafaj.
Wczoraj Sejm ostatecznie uchwalił ustawę budżetową na 2011 r. przewidującą 40,2 mld zł deficytu. Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez Senat jest powiększenie o 5 mld zł limitu poręczeń, jakich może udzielić Skarb Państwa.