Bezrobocie znowu lekko w górę

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,2 proc. To o 0,2 pkt więcej niż w styczniu i tyle samo co rok temu - podał GUS

Aktualizacja: 27.02.2017 00:08 Publikacja: 23.03.2011 10:09

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,2 proc.

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,2 proc.

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska MSt Magda Starowieyska

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego wyniosła 2 mln 150,2 tys. osób. W ciągu miesiąca zarejestrowało się ponad 212 tys., a wyrejestrowano ponad 167 tys osób.

W lutym stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach oprócz lubuskiego, gdzie utrzymała się na takim samym poziomie. Najwyższa jest w woj. warmińsko-mazurskim (21,5 proc.), a najniższa w Wielkopolsce i na Mazowszu - po 10 proc. Wśród ponad 167 tys. osób, które zostały skreślone z rejestrów w urzędach pracy, 72,5 tys. osób zaczęło pracę niesubsydiowaną (w tym sezonową), a subsydiowaną - 4,2 tys. osób.

W zeszłym roku było to mniej ofert z otwartego rynku - prawie 61 tys., ale ponad dwa razy więcej prac interwencyjnych i robót publicznych - 9,2 tys. Mniej też jest osób, które zaczęły szkolenia i staże.

Ekonomiści uważają, że wzrost bezrobocia w lutym wynika z czynników sezonowych. Spodziewają się, że w najbliższych miesiącach bezrobocie zacznie spadać. Zwracają uwagę na to, że udało się zahamować wzrost roczny. Bezrobocie jest na takim samym poziomie jak rok temu.

- Szczegółowe dane o zatrudnieniu w poszczególnych branżach pokazały najszybszy wzrost zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym i handlu. Nie zmieniamy naszej prognozy wysokości bezrobocia na koniec roku 10, 5 proc - mówi Piotr Bielski, ekonomista banku zachodniego WBK.

[srodtytul]Mniej ofert i miejsc pracy[/srodtytul]

W lutym pracodawcy zgłosili 50,7 tys. ofert pracy, o 8,7 proc więcej niż w styczniu, ale o ponad 38 proc. mniej niż przed rokiem. O chęci zwolnień grupowych urzędy pracy powiadomiło 325 zakładów. Zmiany mają dotyczyć 38,4 tys. osób.

GUS zaprezentował też wyniki badania BAEL (gdzie w badaniach uwzględnia się pracę nielegalną) dotyczące sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2010.

Także z tego badania wynika, że bezrobocie w ciągu kwartału wzrosło do 9,3 proc ( o 0,2 pkt proc.), a bez pracy było 1,65 mln osób. Pracowało zaś ponad 16 mln osób.

Poprawił się nieco współczynnik aktywności zawodowej. Wyniósł w grudniu 55,8 proc, spadł zaś wskaźnik zatrudnienie do 50,6 proc ( z 51,1 proc). To oznacza, że rośnie praca w szarej strefie. Biernych zawodowo było 14 mln dorosłych osób Na 1000 dorosłych pracujących osób przypada 974 osoby, które nie pracują. To gorsza relacja niż kwartał temu (1000/958 osób) ale lepsza niż rok temu (1000/983 osoby)

[srodtytul]Wyższa wydajność[/srodtytul]

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-luty była o 7,1 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2010 roku przy większym o 2,8 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,8 proc.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów