Gospodarka odżywa - Polacy ruszyli do sklepów

Lipcowe wyniki okazały się zaskakująco dobre. Wzrost sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej wskazują, że dołek spowolnienia w gospodarce mamy już za sobą.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:01 Publikacja: 27.08.2013 06:00

Gospodarka odżywa - Polacy ruszyli do sklepów

Foto: GG Parkiet

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 4,3 proc. wobec 1,8 proc. w czerwcu – podał wczoraj GUS. To wynik wyższy od spodziewanych przez rynek 3 proc. wzrostu i najlepszy od sierpnia ubiegłego roku. Ekonomiści mówią o przełomie w popycie konsumpcyjnym.

Koniec kryzysu

– Polacy ogłosili koniec kryzysu, gospodarstwa domowe przestały się bać osłabienia gospodarczego i zdecydowały zwiększyć skłonności do konsumpcji – komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

O przełomie świadczy m.in. to, że w lipcu najbardziej wzrosło zainteresowanie dobrami trwałymi. Sprzedaż samochodów wzrosła o 14,4 proc., co jest drugim tak świetnym miesiącem (w czerwcu  12 proc.). – Dla porównania, w I kw. 2013 r. wzrost w tej kategorii to 3 proc., a w II poł. 2012 r. sprzedaż spadła o 3,6 proc. – zaznacza Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest Banku. Utrzymała się też wysoka dynamika sprzedaży mebli, sprzętu RTV i AGD, farmaceutyków i kosmetyków, a także odzieży.

Co ważne, na ożywieniu korzystają nie tylko duże placówki handlowe – zatrudniające więcej niż dziewięć osób – ale także te małe, np. lokalne sklepiki. Obroty w całym handlu detalicznym wzrosły w lipcu o 4,4 proc., co jest najlepszym wynikiem od kwietnia 2011 r.

Więcej optymizmu

Dlaczego Polacy zaczęli więcej wydawać? Tu mamy kilka czynników. – Mamy niskie oprocentowanie depozytów, w percepcji konsumenta prawie zerowe. Stąd skłonność do oszczędzania jest minimalna, za to rośnie skłonność do tańszych kredytów i zakupów – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

Przede wszystkim jednak Polacy zaczęli realnie więcej zarabiać. Wczorajsze dane GUS pokazały, że w II kw. płace w gospodarce wzrosły realnie o 2,8 proc., w I kw. o 1,3 proc. Dla porównania – w IV kw. 2012 r. zwiększyły się jedynie o 0,1 proc., a w III kw. spadły o 0,9 proc. – Od kilku miesięcy następuje systematyczna poprawa dochodów gospodarstw domowych, co w końcu zaczęło się przekładać na wyższą sprzedaż – zauważa Paweł Radwański, ekonomista Raiffeisen Polbanku. – Do większego optymizmu skłania poprawa na rynku pracy – dodaje.

Co prawda ta poprawa pod względem stopy bezrobocia nie jest już tak wyraźna. W lipcu bez pracy – jak podał GUS – pozostawało 2 093,1 tys. osób, czyli 13,1 proc. Polaków. To 0,1 pkt proc. mniej niż w czerwcu, ale o 0,8 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.

Dobry początek III kwartału

– Ostatnie dane makroekonomiczne z Polski wskazują, że III kwartał zaczął się od przyspieszenia wzrostu gospodarczego – komentuje Ignacy Morawski, główny ekonomista FM Bank PBP. Świadczą o tym także takie dane, jak najwyższy od  lutego 2012 r. wzrost nowych zamówień w przemyśle (o 7,7 proc.) czy lepsza od oczekiwań produkcja (6,3 proc. w lipcu) i wzrost płac w firmach (3,5 proc.). – Sektor przemysłowy znajduje się w cyklicznym trendzie wzrostowym. Porównanie z poprzednimi cyklami wskazuje, że wzrost produkcji powinien się zbliżyć do około 8–10 proc. w ciągu dwóch, trzech kwartałów, a wzrost gospodarczy powinien się zbliżyć w tym czasie do 2,5–3 proc. – szacuje Morawski.

– Spodziewamy się, że w II i III kw. spożycie prywatne wzrośnie realnie o 1–1,5 proc. wobec 0–0,4-proc. zmiany w I i II kw. – szacuje Wojciechowski. – W przypadku nasilenia się ożywienia w Niemczech wzrost PKB w Polsce w ostatnich miesiącach może zaskoczyć pozytywnie i okazać się wyższy  – dodaje.

– Zwiększone spożycie indywidualne będzie jednym z czynników, oprócz większego wkładu eksportu netto, który wpłynie na przyspieszenie wzrostu gospodarczego PKB z 0,8 proc. w II kw. do 1,4 proc. w III kw. – dodaje Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole Polska.

[email protected]

Gospodarka krajowa
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka krajowa
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Gospodarka krajowa
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa
Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat