Rząd nie będzie bezczynny

Posłowie zapoznają się z sytuacją na rynkach finansowych i proponowanymi działaniami rządu, aby sytuację ustabilizować

Aktualizacja: 26.02.2017 16:49 Publikacja: 19.08.2011 12:51

Rząd zachowywał się odpowiedzialne i dlatego udało się uchronić Polskę przed dramatycznym scenariusz

Rząd zachowywał się odpowiedzialne i dlatego udało się uchronić Polskę przed dramatycznym scenariuszem - mówił w Sejmie premier Donald Tusk

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

- Nie podważajcie wiary Polaków w swą ojczyznę i możliwości swojego kraju - apelował premier Donald Tusk do opozycji przedstawiając w Sejmie informację o sytuacji na rynkach finansowych. O takie wystąpienie poprosili posłowie PiS.

- Głównym problemem w krajach ogarniętych kryzysem są nerwowe zachowania inwestorów, panika na rynkach finansowych - stwierdził Tusk. Zadaniem każdego rządu jest strzec swój kraj przed wpływem nerwowych zachowań, groźbą chaosu i nerwów. Zapewnił, że taka idea zawsze mu przyświecała, dlatego Polska jest przykładem spokoju i stabilności, podczas gdy dookoła dzieją się niepokojące rzeczy.

- Nikomu nie wmawiamy, że życie w dobie kryzysu jest łatwe - stwierdził Tusk. - Wiem jednak też, co znaczy życie w kraju, w którym rządy wprowadzają nieodpowiedzialne działania, jakie u nas doradza PiS.

W jego ocenie odpowiedzialny rząd pilnuje budżetu i nie robi cięć, które mogłyby dotknąć najbiedniejszych. - Oszczędzaliśmy tak, aby Polska się nie wywróciła i odpowiedzialnie cięliśmy wydatki. Zarzucił też Jarosławowi Kaczyńskiemu brak odpowiedzialności w proponowaniu większych wydatków w obecnej sytuacji - Jeśli dowodem Waszej odwagi jest chodzenie i obiecywanie wyższych wydatków, to przed takimi politykami trzeba kraj strzec - zaznaczył Tusk.

Wyjaśnił, że rząd ma w zanadrzu działania, które wesprą polską gospodarkę. Część z nich została już uruchomiona po upadku Lehman Brothers. - Kłopoty polskiej giełdy nie są kłopotami tylko polskimi - wyjaśnił Tusk. - Chciałbym abyśmy wspólnie szukali lekarstwa na to, co jesteśmy w stanie leczyć. Krótka sprzedaż nie jest żadnym problemem, bo stanowi około 1 proc. całych obrotów na parkiecie.

Premier odniósł się też do kwestii powołania Rządu Gospodarczego dla strefy euro. - Codziennie politycy polscy działają na rzecz wzmocnienia zarządzania gospodarczego strefy euro - stwierdził Tusk. - Spotkanie Merkel-Sarkozy przyniosło mizerne efekty w tym zakresie. Będziemy oczekiwać dużo twardszych postanowień, które pomogą rozwiązać bieżące problemy.

Szef rządu zapewnił, że Polska będzie działała na rzecz powstania i egzekwowania przepisów, które wzmocnią struktury strefy euro. - Nie możemy robić tego zbyt nachalnie, bo nie jesteśmy członkami unii walutowej - wyjaśnił. - Jeśli będziemy to robić zbyt nachalnie, usłyszymy - to wstąpcie do strefy euro.

Beata Szydło, posłanka PiS w poprzedzającym prezentację szefa rządu wystąpieniu zarzuciła ekipie Tuska brak działań w obliczu pogarszającej się sytuacji na rynkach finansowych i nadchodzącej kolejnej fali kryzysu. - Czy rząd zamierza wnieść pod obrady zmianę pozwalającą na wprowadzenie tzw. krótkiej sprzedaży, która zapobiegnie przecenom akcji - pytała Szydło. Interesowało ją też, dlaczego rząd odstąpił od chęci wcześniejszego uchwalenia budżetu oraz oficjalnego stanowiska wobec zapowiedzi utworzenia Rządu Gospodarczego dla strefy euro.

- Czy jesteśmy największym prymusem w Unii, czy może największym chwalipiętą - stwierdziła posłanka.

Panika inwestorów, jaką obserwujemy od kilku dni, spadki na giełdach i drożejące obligacje państw to - zdaniem ekonomistów wstęp do kolejnej fali kryzysu. Wczoraj wraz z rekordowymi spadkami na giełdach taniała także ropa - o ponad 4 proc. Zdaniem ekspertów to nie koniec - czynnikiem sprzyjającym dalszym spadkom mogłyby być również informacje na temat większego spowolnienia w Indiach i Chinach, gdzie cały czas wysoka inflacja może zmuszać tamtejsze banki centralne do dalszego zacieśniania polityki monetarnej.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski