Największy wpływ na wzrost cen w ujęciu rocznym miały podwyżki opłat, związanych z użytkowaniem mieszkania. Wzrosły o 5,8 proc. Droższa niż rok wcześniej, o 5,4 proc., była też żywność. Wzrost w tych kategoriach podwyższył wskaźnik CPI odpowiednio o 1,48 pkt. proc. i 1,21 pkt. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 5,0 proc.) obniżyły z kolei wskaźnik o 0,25 pkt proc.

W czerwcu w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny urosły o 0,2 proc., czyli tyle samo ile rosły w maju. Największy wpływ miały na to podwyżki cen żywności (o 0,7 proc.) i wzrost opłat, związanych z rekreacją i kulturą (o 0,6 proc.). Tak, jak spodziewali się analitycy, ceny w tych kategoriach mogły być wyższe ze względu na odbywające się w naszym kraju Euro2012. Jeżeli chodzi o żywność, najmocniej podrożały owoce i mięso. Więcej tez płaciliśmy za napoje bezalkoholowe. Co ciekawe, ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie sprzed miesiąca.

Cen transportu były niższe niż w maju  o 0,2 proc. Po podwyżkach cen notowanych od października ub. roku, w drugim z kolei miesiącu niższe były ceny paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 0,6 proc.). Obniżyły się ceny oleju napędowego – o 0,7 proc. Nieznacznie mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za samochody osobowe (o 0,1 proc.). Wyższe niż przed miesiącem były natomiast opłaty za usługi transportowe (o 0,8 proc.).

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w czerwcu wzrosły o 0,6 proc. Sezonowy wzrost popytu na usługi turystyczne wpłynął na podwyżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 3,1 proc.), w tym za granicą – o 4,4 proc., a w kraju – o 1,9 proc. W czerwcu podwyższono też ceny w restauracjach i hotelach (o 0,4 proc.). Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 1,7 proc.