Lekkie odbicie przemysłu w lipcu

Miniony miesiąc nie przyniósł pozytywnych zmian na rynku pracy – uważają ekonomiści. Inflacja nadal będzie wysoka. A w?II?kwartale nasz PKB wzrósł o 2,9 proc.

Aktualizacja: 19.02.2017 00:35 Publikacja: 01.08.2012 06:00

Prognozy wskaźników makroekonomicznych publikowanych w sierpniu

Prognozy wskaźników makroekonomicznych publikowanych w sierpniu

Foto: GG Parkiet

Ekonomiści z 22 instytucji ankietowani przez „Parkiet" prognozują, że w lipcu szybciej spadała dynamika inflacji producenckiej niż konsumenckiej. Największą niewiadomą, bo tu widać największe różnice w prognozach, jest kondycja budownictwa. Chociaż według średniej przewidywań jej wartość będzie nieznacznie niższa niż rok temu (o 0,1 proc.), to prognozy mieszczą się od 5,5 proc. wzrostów do 6,4 proc. spadków.

PKB poniżej 2 proc.

Coraz częściej analitycy prognozują, że wzrost gospodarczy wyraźnie zwolnił już w II kwartale. I średnia i mediana ich prognoz to 2,9 proc. PKB, choć jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że 3 proc. nie jest zagrożone. Ale premier Donald Tusk powiedział w zeszły piątek, że „nie sądzi, żeby wzrost w II kw. był poniżej 2,5 proc.". Analitycy prognozują, że konsumpcja prywatna zmniejszyła dynamikę do 2 proc. (mediana wskazań to 1,9 proc.), a według konsensusu inwestycje rosły w 5,7-proc. tempie. Ale prognozy na temat tego, w jakim tempie rosła nasza konsumpcja, różnią się między sobą połową wzrostu (od 1,5 proc. do 2,6 proc.).

Rynek pracy bez pozytywów

Tak jak coraz ostrożniejsze są oczekiwania dotyczące PKB, tak zdaniem ekonomistów lipiec przyniósł stabilizację, a nawet pokazały się początki stagnacji na rynku pracy. Ich zadaniem bezrobocie pozostanie bez zmian w porównaniu z czerwcem (12,4 proc.), zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw nie zmieni się w skali roku, a to znaczy, że będzie niższe niż miesiąc temu. Także podwyżki nie zaskoczą pozytywnie, bo większość analityków uważa, że ich nominalny roczny wzrost będzie niższy niż inflacja. Tylko według trzech analiz wzrosną o tyle samo co ceny, a cztery prognozy przewidują niewielki realny wzrost płac w firmach.

Inflacja wciąż ponad 4 proc.

Hamowaniu inflacji producentów (do 3,8 proc. według przeciętnej i mediany przy 4,4 proc. wzroście w czerwcu) towarzyszy prognoza lekkiego wzrostu (w porównaniu z czerwcem) dynamiki produkcji przemysłowej. Przypomnijmy, że w czerwcu wyniosła ona 1,2 proc. w skali roku. Konsensus analityków to 3,7-proc. wzrost (mediana -3,3 proc.). Przewidują oni przy tym dalszy spadek wartości eksportu i importu w skali roku. Ich zdaniem PMI osiągnie kolejny spadek i wyniesie 47,5 pkt.

Najbardziej zaś w porównaniu z prognozami z poprzedniego miesiąca zmieniły się przewidywania deficytu obrotów bieżących w czerwcu. Wynieść ma ponad 1,4 mld euro. W maju wyniósł 815 mln euro wobec 713?mln euro deficytu w kwietniu i 336 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów.

Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa w Polsce najniższa od ponad pięciu lat
Gospodarka krajowa
Deficyt w budżecie szybko rośnie. To już ponad 91,4 mld zł
Gospodarka krajowa
GUS podał dane na temat polskiego PKB. Rozczarowanie
Gospodarka krajowa
Skończyć z mrożeniem cen energii?
Gospodarka krajowa
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka krajowa
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę