Produkt krajowy brutto 17 krajów tworzących strefę wspólnej waluty spadł o 0,2 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem, kiedy odnotowano tam stagnację – poinformował urząd statystyczny Unii Europejskiej w Luksemburgu. W porównaniu z drugim kwartałem ub.r. PKB strefy euro spadł o 0,4 proc.
Szansa na poprawę dopiero w przyszłym roku
Kondycja gospodarcza strefy euro pogarsza się, bo rządy nie są w stanie przywrócić wiary inwestorów w szanse zmniejszenia deficytów budżetowych. Wskaźniki oczekiwań gospodarczych w strefie euro spadły w lipcu do poziomu najniższego od prawie trzech lat, a kilka największych firm z tego regionu, takich jak Deutsche Bank czy Peugeot Citroen, zapowiedziało redukcje zatrudnienia.
– Osłabienie gospodarki w drugim kwartale ma charakter ogólny, bo globalne spowolnienie zmniejszyło popyt na eksport, a niepewność rzutuje na inwestycje i zatrudnienie i w konsekwencji na konsumpcję – powiedział Christoph Weil, ekonomista z frankfurckiego biura Commerzbanku. – PKB nadal będzie się zmniejszał. Jesteśmy w recesji. Stabilizacji można się spodziewać dopiero w 2013 r. – dodał.
Niemcy lekko na plusie
W Niemczech, największej europejskiej gospodarce, PKB wzrósł w II kwartale o 0,3 proc. po zwyżce o 0,5 proc. w poprzednich trzech miesiącach. To wynik lepszy od spodziewanego przez ekonomistów na poziomie 0,2 proc. W stosunku rocznym niemiecki PKB był większy o 1 proc. Perspektywy nie są jednak optymistyczne nawet tam, co potwierdza czwarty z rzędu spadek wskaźnika nastrojów inwestorów. Indeks ZEW spadł do minus 25,5 pkt z 19,6 pkt w czerwcu. Analitycy spodziewali się wzrostu do minus 19,3 pkt. Wskaźnik ten obliczany na podstawie ankiety przeprowadzanej wśród inwestorów instytucjonalnych i analityków służy do prognozowania koniunktury gospodarczej na najbliższe pół roku.
Nieco lepiej, niż oczekiwano, w II kwartale wypadła francuska gospodarka. Ekonomiści spodziewali się spadku PKB o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, a skończyło się na stagnacji, zresztą trzeciej z rzędu. W porównaniu z ub. r. PKB wzrósł o 0,3 proc.