Rada Polityki Pieniężnej nie mówi jednym głosem

Na listopadowym posiedzeniu decyzja o obniżce stóp procentowych nie padła jednomyślnie. Tak wynika z zapisu dyskusji członków RPP.

Aktualizacja: 13.02.2017 05:55 Publikacja: 22.11.2012 14:19

Rada Polityki Pieniężnej nie mówi jednym głosem

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak

Na posiedzeniu zgłoszono wniosek o obniżkę stóp procentowych o 50 pkt. baz. Nie został on przyjęty. Rada postanowiła obniżyć koszt pieniądza o 25 pkt. baz.

„Niektórzy członkowie Rady natomiast zdania, że stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie z uwagi na uporczywość bieżącej inflacji i utrzymywanie się niepewności odnośnie do cen surowców energetycznych na świecie" – czytamy w minutes. Ci członkowie Rady sceptycznie odnoszą się też do możliwości pobudzenia akcji kredytowej poprzez cięcie kosztu pieniądza, kiedy banki utrzymują restrykcyjną politykę kredytową. Wskazywali także, że obniżka stóp procentowych może mieć niekorzystny wpływ na skłonność gospodarstw domowych do lokowania oszczędności w bankach.

Jednocześnie jastrzębie w Radzie nie wykluczają, że obniżki stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach mogą być uzasadnione. Warunkiem jest to, że wpływ spowolnienia na  kształtowanie się procesów inflacyjnych będzie bardziej widoczny, a prawdopodobieństwo dalszego wzrostu cen surowców energetycznych zmniejszy się.

Część członków Rady mówiła o tym, że recesja w strefie euro wpływa na sytuacje gospodarczą w Polsce nie tylko poprzez kanał handlowy. „Niekorzystna sytuacja w strefie euro może przyczynić się do ograniczenia aktywności gospodarczej w Polsce w większym stopniu niż wynikałoby to jedynie z oddziaływania kanału handlowego" – czytamy w komunikacie.

Członkowie RPP wskazywali na słabnącą dynamikę konsumpcji, do czego przyczynia się niskie tempo wzrostu dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. Rada wskazywała też na to, że pogorszenie sytuacji na rynku pracy postępuje, a w dodatku mniejsze są przekazy pieniężne do Polski od emigrantów.

Wewnątrz Rady wciąż istnieją podziały jeśli chodzi o ocenę pespektyw wzrostu gospodarczego w tym roku, po lekturze listopadowej projekcji NBP. Niektórzy członkowie twierdzą, że może on być niższy niż 2,3 proc. „ Inni członkowie Rady zwracali natomiast uwagę, że podobne epizody spowolnienia były w ostatnich dwudziestu latach stosunkowo krótkotrwałe, a na ich tle skala bieżącego spowolnienia, choć silniejsza od oczekiwań, nie jest jak dotychczas głęboka" – czytamy.

We władzach monetarnych natomiast panuje natomiast większa niż w ostatnich miesiącach zgoda, co do tego, że wysoka inflacja przestanie grozić gospodarce. Większość członków Rady podkreślała, że projekcja potwierdza, iż ryzyko nasilenia się presji popytowej w nadchodzących kwartałach wyraźnie się obniżyło. Jednocześnie zwiększyło się ryzyko spadku inflacji poniżej celu w średnim okresie.  Ci, którzy inflacji wciąż się obawiają, wskazują m.in. na to, że wobec nierównowagi polskich finansów publicznych niewykluczone jest utrzymanie stawki VAT na poziomie 23 proc. w 2014 r. Podczas prezentacji projekcji jej autorzy podkreślali, że obniżka stawki VAT może być jednym z czynników obniżających centralną ścieżkę inflacji o 0,2-0,3 pkt. proc.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe