Według mediany wskazań spożycie prywatne wzrosło w minionym kwartale o 1 proc. rok do roku wobec 0,2 proc. w II kwartale. Na minusie wciąż były inwestycje, ale i tutaj nastąpiła poprawa. Według mediany wskazań nakłady spadły w III kwartale o 2 proc. w porównaniu ze spadkiem o ponad 3 proc. kwartał wcześniej.

Według ekonomistów początek ostatniego kwartału roku nie przyniósł znaczących zmian wskaźników gospodarczych w porównaniu z wrześniem. Średnia prognoz pokazuje, że inflacja w październiku wyniosła 1 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej. Choć dziewięciu ekonomistów spodziewa się, że wzrost cen był wolniejszy. Analitycy uważają, że bez zmian, czyli na poziomie 1,3 proc. pozostała też inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii. W porównaniu z poprzednim rokiem wciąż niższe są ceny producentów – zgodnie z medianą prognoz, w minionym miesiącu spadły o 1,2 proc. wobec spadku o 1,4 proc. we wrześniu.

Ekonomiści oczekują nieco gorszych informacji o kondycji przemysłu. Według średniej wskazań, po wzroście o 6,3 proc. we wrześniu, produkcja przemysłowa rosła o 4,8 proc. Choć tu przewidywania mocno się różnią. Najwyższa prognoza zakłada wzrost nawet o 8,6 proc., najniższa – o 3,5 proc. Dziś poznamy odczyt wskaźnika wyprzedzającego koniunktury w przemyśle. Zdaniem analityków wyniósł on 53 pkt, czyli niemal tyle samo co w poprzednim miesiącu. Oznacza to, że przemysł jest w fazie ożywienia.

Poprawa spodziewana jest natomiast w handlu detalicznym. Według średniej prognoz sprzedaż wzrosła w październiku o 4,3 proc. wobec wzrostu o 3,9 proc. we wrześniu. Przy czym aż dziewięciu ekonomistów spodziewa się, że Polacy robili zakupy bardziej odważnie.

Analitycy podają, że trzeci miesiąc z kolei nie zmieniła się stopa bezrobocia i wyniosła 13 proc. W tym samym czasie w ubiegłym roku bezrobocie rosło, ale jego poziom był niższy niż obecnie i wynosił 12,5 proc. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach wciąż jest niższe niż przed rokiem. Wolniej niż w poprzednim miesiącu rosły płace – średnie wynagrodzenie było wyższe o 3 proc. niż przed rokiem wobec wzrostu o 3,6 proc. we wrześniu.