W styczniu produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 1,7 proc. w porównaniu ze styczniem ub. roku, w grudniu wzrost wyniósł 7,9 proc. – wynika z danych GUS. Analitycy rynkowi oczekiwali rocznego wzrostu w styczniu o 2,4 proc.
W stosunku do stycznia ub. roku produkcja wzrosła w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 12,5 proc., elektroniki – o 12,2 proc., urządzeń elektrycznych – o 12,1 proc., wyrobów farmaceutycznych – o 11,4 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 11,1 proc.
Spadek produkcji wystąpił w 11 działach, m.in. w produkcji napojów – o 12 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 8,5 proc., w produkcji paliw – o 7,1 proc., czy energetyce – o 5,8 proc. .
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4 proc. wyższym niż w rok wcześniej.
- Pomimo wysokiego odczytu wskaźnika PMI w styczniu tempo wzrostu produkcji przemysłowej istotnie wyhamowało w porównaniu do zanotowanego 7,9 proc. w grudniu. Na wynik wpływ miała mniejsza liczba dni roboczych (zarówno w stosunku do grudnia jak i stycznia 2014 roku), jak również prawdopodobnie strajki w górnictwie – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. -