Polska coraz większą konkurencją dla Chin

W Polsce 10 z 29 badanych gałęzi przemysłu zwiększyło produkcję w ciągu ostatnich pięciu lat kosztem Chin, co jest najlepszym wynikiem w regionie, wynika z raportu ekspertów Bank of America Merrill Lynch.

Publikacja: 10.04.2015 16:32

Polska coraz większą konkurencją dla Chin

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki mz Marian Zubrzycki

Zdaniem ekspertów banku nasz kraj, na tle regionu Europy Środkowo-Wschodniej, czerpie największe korzyści ze spadku konkurencyjności Chin ze względu na różnorodność działalności wielu gałęzi przemysłu. - Aż 10 z 29 badanych gałęzi polskiego przemysłu zwiększyło produkcję w ciągu ostatnich pięciu lat kosztem Chin - to najlepszy wynik w regionie (lepszy niż w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii) – przekonują autorzy raportu.

Wyliczają, że największymi beneficjentami tego trendu spadku konkurencyjności Chin w Polsce są sektory: pojazdów specjalistycznych, meblowy i przetwórstwa drewna oraz metalowy i urządzeń elektrycznych.

Z szacunków ekspertów BofA wynika, że w 2016 roku koszty pracy w Polsce będą tylko o około 67 proc. wyższe od tych w Chinach, podczas gdy w 2002 roku różnica ta wynosiła aż 590 proc. - Dziś koszty pracy w Polsce są na podobnym poziomie, co w 2003 roku, w przeciwieństwie do Chin, gdzie poszybowały w ostatnich latach w górę i w 2016 roku będą o 40 proc. wyższe w porównaniu z 2008 rokiem – zauważają eksperci banku.

Nie bez znaczenia dla poprawy konkurencyjności polskiego przemysłu jest sytuacja na rynku walutowym. - W ciągu ostatniego roku kurs złotego w relacji do chińskiego juana osłabił się o około  20 proc., zwiększając konkurencyjność Polski – wyliczyli analitycy.

Zwracają również uwagę, że produktywność przemysłu w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła, szczególnie w porównaniu z Chinami, ale do pewnego stopnia również z Niemcami.

Wskazują, że produkcja przemysłowa odpowiada za 70-80 proc. polskiego eksportu, który z kolei generuje 35-40 proc. wartości polskiego PKB. - Większa konkurencyjność polskiego przemysłu ma ważny wkład w poprawę naszego rachunku bieżącego w bilansie płatniczym i we wzrost gospodarczy – oceniają eksperci banku.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów